Nahoru

Biologie a ekologie tetřívka obecného

Tetřívek obecný patří mezi tetřevovité ptáky (Tetraoninae) a vyznačuje se nápadným pohlavním dimorfismem (samec a samice jsou jinak zbarveni). Kohoutek je černě zbarvený s kovově modrým leskem, výraznými sytě červenými rohovitými útvary nad očima (tzv. poušky) a vykrojeným ocasem, který je po stranách tvořen lyrovitými rýdovacími pery. Slepička je krypticky zbarvená, přirozeně maskovaná v obývaném prostředí. Dospělý kohout váží přibližně 1,5 kg, slepička přibližně 1 kg. Tetřívci létají relativně neobratně, rychlé mávání křídel se střídá s klouzavým letem. Kromě období toku žijí obě pohlaví skrytě. Začátkem zimy se kohoutci i slepičky shlukují ho hejn, ta slouží hlavně jako obrana proti predátorům. V Česku se již kvůli nízkým početním stavům velká hejna nevyskytují. V zimním období si tetřívci tvoří záhraby ve sněhu, kde jsou schopni přežívat extrémní chlad.

Tetřívek obecný samec a samice.
Foto: Ondřej Prosický

Tetřívek je býložravý druh. Důležitou součást potravy tetřívků tvoří bobule a vřes obecný. V létě je jejich potrava doplňována semeny a částmi trav, v zimě převládají jehlice, pupeny a jehnědy různých druhů dřevin. Kuřata se v prvních dvou až třech týdnech života živí různými bezobratlými, a postupně přecházejí na rostlinnou stravu, ze začátku zejména plody klikvy bahenní a brusinek. Stejně jako ostatní hrabaví pojídá tetřívek drobné kamínky, které mu slouží k mechanickému rozmělňování těžko stravitelné potravy.

Tetřívek patří mezi tzv. lekující druhy, tedy druhy, které mají hromadný tok. Během jara se samci shromažďují časně z rána na tradičních tokaništích, kde samci předvádějí různé typy chování, tanečky i intenzivní boje. Samice tetřívků si vybírají největší tokaniště a na nich nejzdatnějšího samce. Samice navštěvují tokaniště několik dní, k páření však dochází jen při poslední návštěvě, a to jen jednou a krátce. U tetřívků probíhá i tzv. podzimní tok, kdy k rozmnožování nedochází. Vzhledem ke snížení stavů existují také lokality, kde kohoutci tokají individuálně.

Samice hnízdí i vychovává mláďata nedaleko tokaniště. Jednoduché hnízdo si staví na zemi, velikost snůšky je v průměru kolem 9 vajec, inkubována jsou přibližně 3 týdny. Mláďata již druhý den po vylíhnutí opouštějí hnízdo a aktivně vyhledávají potravu. Mláďata jsou schopna letu ve stáří 3 týdnů, samice s nimi v našich podmínkách zůstává přibližně do konce léta. Mladé samice opouštějí své rodiště ještě před jarní exhibicí samců, samci zůstávají ve své rodné oblasti.