Nahoru

Terapeutická krajina lázeňských měst navrhovaných do seznamu UNESCO

Terapeutická krajina lázeňských měst navrhovaných do seznamu UNESCO

Termín: 14. února 2017
Místo: Prostory Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních

V úterý 14. února v 17:00 pořádá ve spolupráci Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Lokti, a AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les přednášku Mgr. Lubomíra Zemana na téma “Terapeutická krajina lázeňských měst navrhovaných do seznamu UNESCO”.

 


Nejen budovy, ale také parky a lesy jsou navrhovány stát se chráněnými částmi tří lázní z Karlovarského kraje, které chtějí vstoupit do elitní společnosti památek UNESCO. Jednotlivé radnice měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně už na rozšíření lázeňských památkových rezervací pracují. Kompletní nominační dokumentaci by měla odevzdat začátkem roku 2018. Vstoupit tam chtějí ve společné nominaci 11 evropských lázní, mezi nimi najdeme například známé evropské lázně Bad Ems, Bad Kissingen, Baden Baden, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy. Návrh, aby města vzácné území vymezila, však vzešel z popudu Ministerstva kultury.

Přednáška Mgr. Lubomíra Zemana posluchačům osvětlí, proč nebude chráněným územím jen zastavěná část, ale i takzvaná terapeutická krajina. To znamená celá zóna lázeňského území včetně přilehlých lesů. Vysvětlí, co vlastně tímto termínem označujeme a jak se vymezuje! Pokud se tedy zajímáte o přírodu, architekturu či současné dění v regionu určitě byste si neměli tuto přednášku přímo v Mariánských Lázních nechat ujít.

Kontakty pro média: Mgr. Jana Rolková, 354 401 968, jana.rolkova@nature.cz.


Související dokumenty