Nahoru

Rozšíření

Vlk obecný (Canis lupus)

Původní areál rozšíření vlka pokrýval téměř celou Eurasii a Severní Ameriku, od pásma severských tunder až po jižní polopouště. V důsledku historického pronásledování a hubení vlků se však podstatně zmenšil. 

V posledním desetiletí se areál rozšíření vlka zvětšuje a kromě odlehlých částí Asie a východní Evropy se vlk vyskytuje nejen ve Skandinávii, na Balkáně, v Karpatech, na Apeninském a Pyrenejském poloostrově, ale i v centrální části Evropy.

Naše populace vlka obecného, je závislá na přirozeném šíření vlka ze sousedních států, především ze Slovenska, Německa a Polska. Do Beskyd se vlk vrátil přirozeně ze slovenských Karpat. Vlci z Německa a Polska založili smečky v severních Čechách (2014) a na Broumovsku (2016). Od roku 2015 jsou vlci pravidelně pozorováni i na Šumavě, v Pošumaví, Novohradských horách, v Českém lese, Krušných horách, Českém Švýcarsku, Jizerských horách, Krkonoších nebo Jeseníkách. V roce 2017 byla prokázána existence smečky v centrální části Šumavy. Byly také zjištěny doklady o reprodukci na Šluknovsku, Ralsku - mimo území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. V roce 2018 byl nově potvrzen výskyt vlků v Lužických horách a reprodukce na Třeboňsku. S migrujícími jedinci se lze vzácně setkat téměř po celém území České republiky.


Více informací o vlkovi a jeho rozšíření a způsobu života se dozvíte na samostaných webových stránkách k tématu návratu vlků do naší krajiny.