Nahoru

Realizace ZP

Perlorodka říční (Margaritifera margaritiferta)

Realizační projekt záchranného programu perlorodky říční (Margaritifera margaritifera) v ČR pro rok 2023

Následující text uvádí aktivity plánované v rámci realizace záchranného programu (ZP) v roce 2023, které jsou rozčleněny podle jednotlivých opatření ZP a uvedeny podle lokalit výskytu perlorodky říční, na kterých ZP probíhá:

  • Teplá Vltava
  • Blanice
  • Zlatý potok
  • Malše
  • Rokytnice, Lužní potok, Bystřina

Finančně bude realizace ZP zajištěna především pokračováním POPFK (u víceletých závazků), dále z prostředků NPO - Programu obnovy přirozených funkcí krajiny (Národní plán obnovy – Program obnovy přirozených funkcí krajiny), rozpočtu AOPK ČR pro monitoring a mapování druhů, z projektů OPŽP Národního parku Šumava, případně dalšími dostupnými zdroji (LIFE).

AOPK ČR v projektu IP LIFE Jedna příroda zajišťuje vznik a kontrolu trvale monitorovaných ploch na územích s výskytem perlorodky říční. Celkem je na perlorodkových lokalitách založeno 17 trvalých monitorovacích ploch (TMP). Kontrola na jednotlivých TMP probíhá 1x za 6 let.

Lokalita Teplá Vltava

3.1. Péče o biotop

3. 1. 1 Luční management

Neprovádí se.

3. 1. 2 Zlepšení kvality vody

V návaznosti na informace zjištěné v rámci projektu OPŽP, který skončil v roce 2022, budou naplánovány další kroky k sanaci odkaliště na levém břehu Houžeňského potoka.

3. 1. 3 Protierozní opatření

Eroze není prioritním problémem Vltavy.

3. 1. 4 Zlepšení potravního zásobení toků

Není potřebné.

3. 1. 5 Zlepšení teplotního režimu toků

Není potřebné.

3.2. Péče o druh

3. 2. 1 Propopulační opatření

Odchovaných 101 000 jedinců 0+ bude umístěno do odchovných klícek v řece. Líheň Správy NPŠ začne odchovávat pstruhy pro posilování populace perlorodky metodou vypouštění invadovaných pstruhů. Byl podán nový projekt do OPŽP zahrnující posilování populace perlorodky na Vltavě i Blanici a základní monitoring pro roky 2023 – 2027. Probíhá také diskuse o možné realizaci odchovného a reprodukčního prvku v oblasti Jedlového potoka. Odchov juvenilních jedinců perlorodky říční bude smluvně zajištěn s odchovnou Spálenec na období 2023 – 2027 i v případě neobdržení finančních prostředků z POPFK.

3. 2. 2 Záchranné transfery

Neplánují se.

3.3. Monitoring

3.3.1 Dlouhodobé sledování kvality vody

V roce 2023 bude pokračovat monitoring fyzikálně-chemických a chemických parametrů vody na vybraných profilech horního toku Vltavy s výskytem perlorodky říční, který je ohrožen jednorázovým či chronickým znečištěním toku. Se sledování kvality vody se počítá do budoucna dlouhodobě. Je plánována instalace kontinuální vodivostní sondy do ústí Volarského potoka.

3.3.2 Pravidelné kontroly stavu povodí

Využíváno bude činnosti strážní služby i pravidelných kontrol v rámci odběru vzorků a kontroly stavu biotopů, při kterých bude docházet i k péči o biotop perlorodky (odstraňování padlých kmenů, naplavených větví apod.).

3.3.3 Bioindikace

Plánují se až v rámci nového projektu OPŽP od roku 2024.

3.3.4 Monitoring stavu submerzní vegetace na Teplé Vltavě

Plánuje se až v rámci nového projektu OPŽP od roku 2024.

3.3.5 Monitoring stavu populace perlorodky říční

V roce 2023 není na Vltavě plánován žádný monitoring populace kromě kontroly vysazených perlorodek. Celková inventarizace podle naplánovaného projektu proběhne v letech 2025 – 2027.

3.3.9 Monitoring stavu populace pstruha potočního

Je plánován na roky 2023 a 2024. Rybí obsádka je pozitivně ovlivňována prototypovou protimigrační mechanickou bariérou, která je opakovaně instalovaná v profilu Pěkná.

3.4. Výzkum

Výzkumné aktivity jsou plánované až v rámci nového projektu OPŽP od roku 2024.

3.5. Výchova a osvěta

V NP Šumava probíhají každoročně výchovné a osvětové akce, pravidelně probíhají exkurze a přednášky pro Rybářskou fakultu JČU, probíhají exkurze pro studenty z nizozemského Wageningenu i semináře i vycházky pro širokou veřejnost.

Lokalita Blanice

3.1. Péče o biotop

3. 1. 1 Luční management

V roce 2023 bude prováděn speciální luční management na lokalitách Spálenecký potok, Tetřívčí p. (O58), Spálenecký p. (O25, O37, U Dorta II), SORP a odchovna Blanice.

3. 1. 2 Zlepšení kvality vody

Cílem pro tento rok je identifikovat zdroj eutrofizace na Zbytinském potoce. Hlavní příčinu lze pravděpodobně hledat v nedokonalém čištění komunálních odpadních vod z obce Zbytiny či přepadů z jímek

3. 1. 3 Protierozní opatření

V roce 2023 je plánována úprava meandru Blanice u Sněžného potoka, která bude spočívat v odklizení naplaveného dřeva a drobné úpravě šíje meandru. Podobně jako v minulých letech bude Správa NP a CHKO Šumava pravidelně monitorovat štěrkové lavice nad kolonií u „elektrovodu“ a dle potřeby bude tento sediment odstraňovat.

3. 1. 4 Zlepšení potravního zásobení toků

Probíhá v rámci zlepšení podmínek v podobě obnovy prameništní sítě a speciálního lučního managementu.

3. 1. 5 Zlepšení teplotního režimu toků

Příznivý je stav hlavního toku Blanice ve střední části NPP Blanice, pro horní části a některé přítoky je stav nepříznivý.

3.2. Péče o druh

3. 2. 1 Propopulační opatření

Byl podán nový projekt OPŽP zahrnující posilování populace perlorodky říční na Vltavě i Blanici a základní monitoring pro roky 2023 – 2027.

Pokračuje péče o SORP a odchovný prvek. Provoz odchovny ve Spálenci a péče o odchované jedince perlorodek v odchovném rameni bude v roce 2023 hrazen na základě uzavřené smlouvy pro roky 2019 – 2023 z programu, očekávané náklady na rok 2023 činí 688 914 Kč. POPFK. Pro roky 2024 a 2025 bude potřeba v roce 2023 uzavřít novou smlouvu z programu NPO POPFK

Začne se budovat nový ORP u Forkova mlýna. Zdroj vody do tohoto systému bude možný buď z Blanice nebo ze Zbytinského potoka.

3. 2. 2 Záchranné transfery

Neplánují se. Pro případ krizových situací souvisejících s nízkými průtoky byl zpracován havarijní plán, který je uložen na pracovišti Správy NP Šumava v Horní Plané.

3.3. Monitoring

3.3.1 Dlouhodobé sledování kvality vody

V roce 2023 bude nadále probíhat monitoring fyzikálně – chemických parametrů ve vlastní režii NP Šumava. Následně se plánuje i nadále pro dalších pět let v rámci výše uvedeného plánovaného projektu OPŽP .

3.3.2 Pravidelné kontroly stavu povodí

V povodí jsou prováděny pravidelné kontroly, je snahou být v kontaktu s důležitými subjekty (vlastnící a správci lesů, zemědělci apod.) a tím předcházet vzniku případných problémů.

3.3.3 Bioindikace

V roce 2023 nejsou žádné naplánovány.

3.3.5 Monitoring stavu populace perlorodky říční

V 2023 roce bude proveden monitoring populace perlorodky říční celé NPP a vyhodnocen stav populace perlorodky v režii NPP Šumava.
V roce 2023 bude proveden monitoring AOPK z projektu LIFE na dvou trvalých monitorovacích plochách.

3.3.9 Monitoring stavu populace pstruha potočního

Bude proveden v roce 2023 v rámci ichtyologických průzkumů ze strany NP Šumava.

3.4. Výzkum

Neplánuje se.

3.5. Výchova a osvěta

V roce 2023 se žádné akce neplánují.

Lokalita Zlatý potok

3.1. Péče o biotop

3. 1. 1 Luční management

Speciální luční management bude z důvodu podpory perlorodky říční v roce 2023 zajišťován z programu POPFK v rámci probíhající smlouvy pro období let 2019 - 2023. Péče probíhá na funkčních plochách při odchovném a reprodukčním prvku v Miletínkách v podobě kosení, kompostování posečené biomasy a zpětné aplikace kompostu. Celkové náklady činí 150 000 Kč/ rok.

3. 1. 2 Zlepšení kvality vody

V převážné části Zlatého potoka a ve většině jeho přítoků se jakost vody blíží charakteristice biotopu dospělců perlorodky říční dle ZP. Velký zlom chemismu vody nastává po zaústění toku Tisovky pod osadou Miletínky.

V roce 2023, až už bude vegetace plně zapojená, bude třeba ověřit funkci rozlivů v povodí a jejich vliv na kvalitu vody. Bude potřeba provést opakované odběry vody pro chemické rozbory vždy současně na nátoku do opatření a na výtoku do Zlatého potoka a zjistit, je-li zde významný rozdíl. Měření je třeba opakovat v různých částech roku, nejlépe provést celoroční cyklus měření v měsíčním intervalu.

3. 1. 3 Protierozní opatření

Protierozní opatření v povodí jsou v povodí nezbytná, budou v roce 2023 hrazeny z víceleté smlouvy z programu POPFK, celkové náklady pro rok 2023 činí 200 000 Kč. V roce 2023 je potřeba tyto práce zasmluvnit na rok 2024.
V roce 2023 by měla proběhnout sanace (revitalizace) Jódlového potoka v režii Lesů ČR.

3. 1. 4 Zlepšení potravního zásobení toků

Z programu POPFK bude v roce 2023 v rámci víceleté uzavřené smlouvy (pro roky 2019 – 2023) zajištěna péče o funkční plochy při odchovném a reprodukčním prvku v Miletínkách dle platného ZP, tj. kosení, kompostování posečené biomasy a zpětná aplikace kompostu. Očekávané celkové náklady 150 000 Kč pro rok 2023. V roce 2023 je potřeba tyto práce zasmluvnit na rok 2024.

3. 1. 5 Zlepšení teplotního režimu toků

Nevyhovující stav. V příštích letech je potřeba:
1) prosvětlení pramenné oblasti Zlatého potoka;
2) příprava (aktualizace) podkladů pro nová období lesních hospodářských plánů (2025-2034), v rámci toho jednat s příslušnými správními orgány o převedení klíčových zalesněných oblastí do "lesů zvláštního určení" - tj. změna plánu řízení vývoje lesa na těchto lokalitách. Důležité je prosadit dostatečné prosvětlení pramenišť pod Skříněřovem na pozemcích Obecních lesů Chroboly. Diskutovat s p. Šimkem možnosti extenzivního chovu jeho turů („pratur“, zubr) v povodí.

Zaměřit se na dialog a jednání s LČR a obecními lesy Chroboly a Zbytiny. Stav břehových porostů, zárostů pramenišť, rozních jevů, teplotního a potravního režimu se týká stále dokola lesního porostu.

3.2. Péče o druh

3. 2. 1 Propopulační opatření

V roce 2023 bude pokračovat péče o provoz ZORPu z programu POPFK v rámci probíhající smlouvy pro období let 2019 - 2023. Celkové náklady činí 120 000 Kč/rok. V roce 2023 je potřeba tyto práce zasmluvnit na rok 2024.

3. 2. 2 Záchranné transfery

Neplánují se.

3.3. Monitoring

Od roku 2020 probíhá průběžný monitoring stavu té části povodí, která je v návrhu vyhlášení NPP. Monitoring zajišťuje Karel Novotný. Pro stejné období je financována i péče o ORP Miletínky, v jehož rozsahu se provádí kontinuální kontrola umístěné části populace perlorodek.

3.3.1 Dlouhodobé sledování kvality vody

V roce 2023 bude pokračovat pravidelný měsíční monitoring fyzikálně – chemických parametrů vody na osmi vybraných prioritních profilech, který zajišťuje laboratoř Povodí Vltavy. Monitoring je hrazen z rozpočtu KÚ JČK.

3.3.2 Pravidelné kontroly stavu povodí

Kontroly povodí pokračují garantem lokality, akce je hrazena z programu POPFK v rámci probíhající smlouvy pro období let 2020 - 2023. V těchto pracech by bylo potřebné v rámci ZP pokračovat, pro rok 2024 i 2025.

3.3.3 Bioindikace

Neplánují se.

3.3.5 Monitoring stavu populace perlorodky říční

Aktuální stav populace není přesně znám (poslední data z inventarizace z roku 2005), předpokládat lze značný úbytek zbytkové populace v posledních letech a její celkovou početnost nejvýše ve stovkách kusů.

V roce 2023 budou realizovány tyto akce:
(1) Na základě uzavřené smlouvy z roku 2019 pokračují odchovy odchovů k posílení populace ve Zlatém potoce. V každém z let 2021-2023 se počítá k 15. 10. daného roku s produkcí alespoň 2500 živých jedinců 1+ a 5000 jedinců 0+. Glochidie budou odebírány na Blanici, neboť jejich získání na Zlatém potoce se jeví neproveditelné (nedozrávají kvůli nízké teplotě vody) a obě lokality pochází z jediné původní populace.
(2) Probíhá péče o ORP Miletínky včetně kontinuálního průzkumu stavu populace umístěné v odchovném prvku z projektu pro roky 2019-2023, hrazeno z programu POPFK. Celkové náklady za rok 2023 činí 120 000 Kč.
(3) Monitoring stavu povodí a aktivit dalších subjektů je prováděn podle uzavřené smlouvy pro roky 2020-2023, hrazeno z programu POPFK. Celkové náklady za rok 2023 činí 140 000 Kč.

3.3.9 Monitoring stavu populace pstruha potočního

Správce rybářského revíru S.R.Š. Vodňany aktivně pečuje o stav populace pstruha.

3.4. Výzkum

Kromě bioindikací a měření fyzikálně – chemických parametrů vody nejsou plánovány žádné další aktivity.

3.5. Výchova a osvěta

V roce 2023 bude ze strany AOPK snaha o častější komunikace orgánů ŽP s místními obecními i hospodářskými subjekty, významnými vlastníky pozemků, jako i externími subjekty, které mají vliv na povodí Zlatého potoka.

Lokalita Malše

3.1. Péče o biotop

3. 1. 1 Luční management

Neprovádí se.

3. 1. 2 Zlepšení kvality vody

Identifikace zdrojů znečištění díky screeningu vodivosti, např. intenzivní zemědělská činnost v povodí Eisenhuttenbach.

3. 1. 3 Protierozní opatření

Pokračuje spolupráce garanta lokality, pana RNDr. Davida Pitharta CSc. s lesními správami Nové Hrady a Vyšší Brod, díky které dochází k minimalizaci splachu z lesní těžby. Těžba je avizována předem a dochází ke kontrolám na místě.

3. 1. 4 Zlepšení potravního zásobení toků

Z projektu OPŽP KÚ JČK zajistí přípravu podkladů pro příští decénium úpravy lesních hospodářských plánů a pro nový plán péče, s cílem prosadit změnu druhového složení porostů ve prospěch nižšího zastoupení smrku tak, aby dopad opatření byl pozitivní i s ohledem na potravní zásobení toku.

3. 1. 5 Zlepšení teplotního režimu toků

Nejsou plánována konkrétní opatření.

3.2. Péče o druh

3. 2. 1 Propopulační opatření

Probíhá doplňková péče o perlorodky v době udržitelnosti projektu Interreg v letech 2022 – 2024, Péče o odchované perlorodky říční z projektu Malsemuschel a v rámci udržitelnosti jejich vypouštění do povodí Malše. Projekt je hrazen z projektu POPFK a odhad nákladů je 29 500 Kč pro rok 2023.

3. 2. 2 Záchranné transfery

Nejsou plánovány.

3.3. Monitoring

3.3.1 Dlouhodobé sledování kvality vody

V současné době je dokončeno výběrové řízení na monitoring chemických parametrů vody na deseti vybraných prioritních profilech pro rok 2023 a pokračuje kontinuální monitoring.

3.3.2 Pravidelné kontroly stavu povodí

Bude pokračovat pravidelný monitoring lokality garantem lokality. Akce je hrazena z programu POPFK v rámci probíhající smlouvy pro období let 2021 - 2023. Celkové náklady na rok 2023 činily 113 363 Kč. Monitoringu stavu povodí bude potřeba zasmluvnit v roce 2023 i pro roky 2024 a 2025.

3.3.3 Bioindikace

Nejsou plánovány.

3.3.5 Monitoring stavu populace perlorodky říční

Protože zde jako na jediné lokalitě v ČR byli nalezeni jedinci z přirozené reprodukce, je nutné v monitoringu trvale monitorovaných ploch pokračovat a případně domapovat ještě méně prozkoumanou oblast dřívějších výsadků perlorodek na Příbrání. V současné době bylo dokončeno výběrové řízení na inventarizační průzkum perlorodky říční včetně screeningu plodných populací na Malši, dodadavatelem prací bude Bivalvia s.r.o. Inventarizační průzkum bude dvouletý (dvě sezóny) a poslouží jako důležitý podklad pro nový plán péče. V tomto kontextu bude prodloužena platnost plánu péče (končí 2024), aby mohly být zapracovány inventarizační průzkumy a odrážely aktuální stav populací.

3.3.9 Monitoring stavu populace pstruha potočního

Neplánuje se, odlovy s cílem zjistit stav společenstva ryb proběhly v roce 2022 a výsledky jsou zaznamenány v Nálezové databázi ochrany přírody AOPK ČR.

3.4. Výzkum

Neplánuje se.

3.5. Výchova a osvěta

Neplánuje se.

Lokalita Rokytnice, Lužní potok a Bystřina

3.1. Péče o biotop

3. 1. 1 Luční management

Speciální luční management z důvodu podpory perlorodky říční bude v roce 2023 zajišťován z programu POPFK v rámci probíhající smlouvy pro období let 2021 - 2023. Celkem je luční management prováděn na 20 lokalitách. Některé jsou koseny plošně, některé mozaikovitě a některé v pásech. Součástí managementu je i péče o kompostovací zařízení na čtyřech plochách (11 kompostovacích lůžek) a kompostování včetně zpětné aplikace kompostu. Celkové náklady činí 953 442 Kč/ rok.

Podporu speciálního lučního managementu bude snahou vysoutěžit na podzim roku 2023 pro realizaci v letech 2024 a 2025 programem NPO POPFK, očekávané náklady činí 1 000 000 Kč/rok.

3. 1. 2 Zlepšení kvality vody

K větším úpravám zdrojů znečištění v posledních letech nedošlo. V roce 2023 již bylo zahájeno konkrétní jednání s vlastníky pozemků o směně pozemků, a to v rámci probíhajících komplexních pozemkových úprav v katastrech Pastviny u Studánky, Trojmezí a části Hranic u Aše. Cílem je vyměnit pozemky pro budoucí revitalizační opatření, které zlepší kvalitu vody.

3. 1. 3 Protierozní opatření

Eroze není prioritním problémem v NPP Bystřina - Lužní potok, nicméně v roce 2023 byl zahájen plán společných zařízení v rámci probíhajících komplexních pozemkových úprav v katastrech Pastviny u Studánky, Trojmezí a části Hranic u Aše. Cílem je vysměňovat pozemky pro budoucí revitalizační opatření, které zlepší kvalitu vody a v odůvodněných případech bude v plánu společných zařízení navrženo i protierozní opatření. V současné době je navrženo: realizace rybího přechodu okolo Dolíšky; Revitalizace části Rokytnice, která je regulována a opevněná; oprava MVN; obnova a tvorba tůní; oprava a výstavba cestní sítě; dílčí odstranění HOZ; atd. V rámci udržitelnosti akce „Revitalizace Lužního potoka“ je na rok 2023 navrženo odtěžení sedimentačních tůní – které se promítá i do kapitoly zlepšení potravního zásobení toků.

3. 1. 4 Zlepšení potravního zásobení toků

Bude se pokračovat v tvorbě a obnově malých vodních nádrží a tůní, a to zejména na plochách PUPFL nebo ostatních plochách či vodních plochách. Na plochách trvalých travních porostů dojde pouze k vymezení budoucích tůní a MVN v rámci probíhajících komplexních pozemkových úprav. V roce 2023 jsou plánovány jednorázové akce hrazené z programu PPK-A v povodí: čištění sedimentačních tůní na revitalizaci Lužního potoka, výřez stromů v okolí kompostovacího zařízení na Bystřině a přesun kompostovacího zařízení na potravní stružce pod Pastvinami v celkové hodnotě 260 000 Kč.

3. 1. 5 Zlepšení teplotního režimu toků

V minulosti prováděné prosvětlování břehového porostu a zejména uskutečněná revitalizace horní části Lužního potoka vedla ke zvýšení teploty vody a tak se ani v roce 2023 nepředpokládá kácení většího rozsahu podél vodotečí. Pouze podél napřímené a regulované části Rokytnice dojde ke zdravotní probírce břehového porostu. Realizátorem bude Povodí Ohře.

3.2. Péče o druh

3. 2. 1 Propopulační opatření

V roce 2023 bude pokračováno v technických činnostech na Ašsku - péče o klícky s mladými jedinci perlorodek z předchozích let v povodí Rokytnice a v péči o provoz LORPu a potravních stružek. Opatření bude financováno z programu POPFK v rámci uzavřené smlouvy pro období let 2021 - 2023. Celkové náklady na rok 2023 činí 80 948 Kč/rok. Na podzim roku 2023 je nutné uzavřít novou víceletou smlouvu pro roky 2024 a 2025.

Podzimní odchov pstruha a jarní vysazení odchovaných pstruhů v roce 2023 bude zajištěno z programu POPFK v rámci probíhající smlouvy pro období let 2021 - 2023. Pravidelně se instaluje 8 odchovných boxů, do kterých se vkládá celkem 8 000 ks jiker pstruha obecného formy potoční (původní populace) ve stádiu očních bodů, na 1 box cca 1 000 ks jiker. Odchovné boxy jsou pravidelně kontrolovány, čištěny a na konci vývoje jsou ze schránek rovnoměrně vypouštěni a roznášeni do toku mladí pstruzi, do vzdálenosti cca 200 m od odchovného boxu. Celkové náklady činí 55 250 Kč/rok. Nejpozději v srpnu je nutné uzavřít víceletou smlouvu na odchov pstruha pro roky vysazení 2024 a 2025 s odhadovanými náklady 60 000 Kč/rok.

V roce 2022 se nepodařilo zasmluvnit odchov perlorodek v Německu a podpořit tak udržitelnost projektu Interreg. Uzavření předmětné víceleté smlouvy je plánováno na jaro 2023, odchov bude podporován programem NPO - POPFK i v letech 2024 a 2025. Očekávané celkové náklady činí 750 750 Kč.

3. 2. 2 Záchranné transfery

Záchranné transfery se naplánují, pouze pokud by došlo k nepříznivým meteorologickým podmínkám a bylo by nezbytné provést záchranný transfer perlorodek z vysychajících toků.

3.3. Monitoring

3.3.1 Dlouhodobé sledování kvality vody

V roce 2023 bude pravidelný měsíční monitoring fyzikálně – chemických parametrů vody na čtrnácti vybraných prioritních profilech z programu POPFK v rámci probíhající smlouvy pro období let 2021 - 2023, který zajišťuje VÚV T. G. M. Sledovány byly tyto parametry: teplota, konduktivita, pH, nerozpuštěné látky, dusičnany, dusitany, amonné ionty, chloridy, fosfor, vápník, UV absorbance. Celkové náklady činily 451 280 Kč/rok.

S prodloužením monitoringu fyzikálně – chemických parametrů vody se pro roky 2024 a 2025 nepočítá.

3.3.2 Pravidelné kontroly stavu povodí

Kontrola stavu povodí bude v roce 2023 probíhat v pravidelných intervalech a dle potřeby. Zvýšený pohyb v povodí Rokytnice je v roce 2023 z důvodu návrhové části plánu společných zařízení v rámci KPÚ.

3.3.3 Bioindikace

Testování pomocí bioindikací bude probíhat již v předem nastaveném režimu v režii Bund Naturschutz.

3.3.5 Monitoring stavu populace perlorodky říční

Na 20. zasedání komise pro ochranu perlorodky říční bude vhodné požádat Saskou stranu o dodání výsledků monitoringu z roku 2022 na jejich lokalitách.

3.3.9 Monitoring stavu populace pstruha potočního

Bude probíhat v rámci činnosti MO ČRS Aš.

3.4. Výzkum

V roce 2023 je plánované pokračovat v měření fyzikálně – chemických parametrů vody v povodí Rokytnice – viz výše.

3.5. Výchova a osvěta

Pro rok 2023 se žádné speciální aktivity neplánují, pouze probíhá udržitelnost projektu Interreg.


Související dokumenty

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2022

pdf

Vyhodnocení za rok 2022.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za roky 2020 a 2021

pdf

Vyhodnocení za roky 2020 a 2021.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2019

pdf

Vyhodnocení za rok 2019.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2018

pdf

Vyhodnocená za rok 2018.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2013

pdf

Vyhodnocení za rok 2013.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2012

pdf

Vyhodnocení za rok 2012.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2011

pdf

Vyhodnocení za rok 2011.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2010

pdf

Vyhodnocení za rok 2010.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2009

pdf

Vyhodnocení za rok 2009.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2008

pdf

Vyhodnocení za rok 2008.

Vyhodnocení realizace ZP pro perlorodku říční za rok 2000-2006

pdf

Vyhodnocení za roky 2000-2006.

Metodika perlorodka - komposty

pdf

Metodika zaměřená na zakládání speciálních kompostů v perlorodkových povodích.

Metodika perlorodka - revitalizace povodí Blanice a Zlatého potoka

pdf

Metodika revitalizačních studií v rámci ZP perlorodky říční v povodí Malše, Blanice a Zlatého potoka z roku 2007.

Metodika perlorodka - revitalizace povodí Bystřiny a Lužního potoka

pdf

Metodika revitalizačních studií v rámci ZP perlorodky říční v povodí Bystřiny a Lužního potoka