Nahoru

Jak se daří nové kolonii syslů na Písečném vrchu?

Jak se daří nové kolonii syslů na Písečném vrchu?

14. červen 2018

V pondělí 11. června 2018 proběhla kontrola nově založené kolonie syslů na Písečném vrchu v Českém středohoří.

 

Loni počátkem srpna jsme vás informovali o provedení první plánované repatriace syslů v rámci záchranného programu na lokalitu Písečný vrch v Českém středohoří.

Jak se tedy syslům v této nově založené kolonii daří? Dosavadní sledování bohužel potvrzuje, jak obtížné je přesněji určit počet jedinců na lokalitě. Zatím poslední kontrola byla provedena v pondělí 11. 6. 2018. Přímo bylo pozorováno cca 8 jedinců a v rámci obchůzky celé lokality zaznamenáno více než 40 aktivních vstupů do nor. Podobné výsledk byly zjištěny při kontrolách provedených kolegy z CHKO České středohoří a externími spolupracovníky. Na lokalitě sice nebyla viděna letošní mláďata, to ovšem jejich přítomnost nevylučuje. Z dosavadních návštěv je patrné, že místní sysli jsou poměrně ostražití a jejich zahlédnutí komplikuje i členitý terén. Kolonii budeme samozřejmě i nadále sledovat, nejbližší příležitostí bude pravidelný letní monitoring všech lokalit v ČR prováděný počátkem července.

Hlavní hlídač syslí kolonie na Písečném vrchu. Foto: J. Větrovcová Jedna ze zdokumentovaných nor včetně syslího trusu. Foto: J. Větrovcová

Další opatrný obyvatel Písečného vrchu. Foto: J. Větrovcová


Úvodní foto: Celkový pohled na lokalitu. Autor snímku: J. Větrovcová.