Nahoru

Jak se v roce 2020 dařilo syslům?

Jak se v roce 2020 dařilo syslům?

12. říjen 2020

Syslí sezóna už pro letošek končí a sysli se postupně uchýlili do svých nor k zimnímu spánku. Je tedy správný čas pro zhodnocení výsledků monitoringu a celkového vývoje české populace tohoto hlodavce.

V roce 2020 byl výskyt sysla potvrzen na celkem 40 známých lokalitách. Celkový odhad početnosti čítá dohromady více než 8000 jedinců. To představuje o cca 500 syslů více než v roce 2019. Celkový trend vývoje početnosti sysla obecného v ČR se jeví jako dobrý. Počty jedinců se oproti loňskému roku zvýšily na 14 lokalitách, na 10 zůstaly stejné, na 11 byl zaznamenán pokles a na 5 není možné trend jednoznačně vyhodnotit. Příčinou tohoto úbytku je pravděpodobně souhra několika faktorů – zejména klimatické výkyvy (sucho střídající vytrvalé deště) a silný predační tlak na několika lokalitách. Tyto náhodné události jsou však do jisté míry přirozené a v podstatě předem nepredikovatelné.

Celkový počet syslů v ČR ale i tak nadále stoupá. Pomocí vhodně nastaveného managementu, který v rámci záchranného programu probíhá na vybraných lokalitách, se daří udržovat vhodnou výšku vegetace, což je pro výskyt syslů zásadní. Příliš vysoká vegetace zabraňuje syslům včas spatřit potenciální predátory, mezi které patří například lišky, dravci či potulné kočky.

Díky umělým odchovům v Zoo Hluboká, ZS Rozovy, Zoo Brno a německým Zoo Opel a Zoo Norimberk se letos podařilo do přírody vypustit rovných 80 syslů – a to na lokalitu Písečný vrch v Českém středohoří, na letiště v Roudnici nad Labem a dále na letiště v Břeclavi. Zhodnotit, zda se v nových domovech tito nováčci úspěšně zabydleli, budeme moci opět příští rok, po ukončení jejich hibernace.

Pro letošek nezbývá, než popřát syslům úspěšné přezimování, a na jaře je budeme znovu netrpělivě vyhlížet.

Autor všech fotografií: Tereza Brzobohatá

Letistni plochy jsou diky nakratko udrzovanym travnikum pro sysly vhodnym biotopem Mlady sysel na Radouci v Mlade Boleslavi

Vypousteci ohradka poskytuje syslum v novem prostredi ukryt, dodany jsou jim take zasoby potravy. Zvirata se casem aklimatizuji a sama se podhrabou ven Vypousteni do jiz osidlenych nor na Pisecnem vrchu