Nahoru

Letos jsme trhli syslí rekord

Letos jsme trhli syslí rekord

8. říjen 2021

Syslů se totiž podařilo vypustit nejvíc v historii záchranného programu.

Každý rok se díky záchrannému programu podaří do přírody vypustit několik desítek syslů obecných. Svůj nový domov letos takto našel rekordní počet zvířat. Během  července se postupně na šesti různých lokalitách v Čechách i na Moravě vypustilo 171 syslů.

Na realizaci záchranného programu sysla obecného se kromě AOPK ČR podílí  také Muzeum Karlovy Vary a několik zoologických zahrad, včetně těch zahraničních.

„Do České republiky byli vůbec poprvé letecky dopraveni sysli ze švédské zoologické zahrady Nordens Ark.  Osmnáct letošních mláďat zvládlo dlouhou cestu letadlem úplně bez problému. Několik hodin po přistání již aktivně zkoumala speciální vypouštěcí ohrádku na lokalitě Hliniště v chráněné krajinné oblasti České středohoří,“ říká Tereza Brzobohatá, koordinátorka záchranného programu. Ke „švédským“ syslům přibylo i 25 syslů  odchovaných v ZOO Hluboká nad Vltavou. Další téměř tři desítky zvířat pocházejících ze ZOO Norimberk posílily kolonii v nedaleké přírodní rezervaci Písečný vrch. Vzájemná blízkost obou míst by měla syslům v Českém středohoří umožnit přirozenou výměnu jedinců mezi jednotlivými populacemi.

Celkem 80 syslů se také podařilo odchytit na známé „syslí louce“ na Radouči v Mladé Boleslavi. Zdejší kolonie se dlouhodobě potýká s nežádoucím přikrmováním  návštěvníky. To způsobuje nepřirozeně rychlý růst počtu syslů. Na tak malé ploše jich je víc, než je vhodné. Odchycená zvířata tak pomohla posílit stávající populaci v Loděnici u Berouna, na letišti v Kolíně a ve Velkých Pavlovicích na jižní Moravě.  Zároveň se odlehčilo přetížené mladoboleslavské kolonii.

Poslední vypouštění se odehrálo 21. července na letišti Břeclav-Ladná, kde se již druhým rokem posiluje zdejší málo početná skupina čítající jen několik zvířat. Do uměle vyvrtaných nor tu bylo vypuštěno 20 syslů odchovaných v ZOO Brno.  

V České republice v roce 2020 žilo odhadem kolem 8000 syslů obecných. Při zahájení záchranného programu to přitom bylo přibližně 3600. Výsledky letošního monitoringu ale naznačují, že dlouhá zima a chladné, deštivé jaro v kombinaci s častými přívalovými dešti syslům moc nepřály. Oproti loňskému roku tak těchto ohrožených hlodavců ubylo asi o dvě tisícovky, a to i přes značné úsilí všech realizátorů záchranného programu. Nezbývá než doufat, že se vypuštěným syslům i všem ostatním bude  příští rok dařit o něco lépe.

Autoři snímků: Jitka Matoušová, Tereza Brzobohatá a Pavel Brodecký.

Velké Pavlovice_příprava ohrádek_foto_Tereza Brzobohatá  Vypouštění Břeclav_foto_Tereza Brzobohatá  Vypouštění Písečný vrch_foto_Jitka Matoušová

Vypouštění Kolín_foto_Pavel_Brodecký