Nahoru

Syslům se ve vlašimské záchranné stanici daří

Syslům se ve vlašimské záchranné stanici daří

24. červen 2020

Letos se jim narodilo minimálně šestnáct mláďat.

 

Zde odchovaní syslové jsou využíváni pro zakládání nových kolonií (tzv. repatriace) a posilování malých populací ve volné přírodě. To je součástí záchranného programu, který pro tohoto kriticky ohroženého hlodavce realizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Záchranný program má zajistit, aby sysel z naší přírody úplně nezmizel.

Při kontrole bylo ve vlašimské odchovné voliéře kromě dospělých syslů zjištěno minimálně 16 letošních mláďat. To ukazuje, že se jim tu daří.  U všech zvířat byly zaznamenány údaje o hmotnosti, zdravotním stavu nebo výskytu ektoparazitů. Příjemným překvapením bylo odchycení samce s čipem z roku 2016. Letos tedy oslavil 4. narozeniny. Ve volné přírodě se samci dožívají maximálně 2 let a průměrná délka je jen něco přes rok. Samice se dožívají ve volné přírodě maximálně 4 až 5 let, průměrně je to ale výrazně méně, přibližně 14 měsíců.

Většina syslích populací v České republice je málo početná. Mezi jednotlivými skupinami navíc nemohou zvířata volně migrovat. Nízké počty a izolovanost populací patří mezi hlavní přičiny jejich ohrožení. 

Kromě záchranné stanice Vlašim se umělé odchovy syslů u nás nacházejí také v zázemí Zoo Brno, Zoo Hluboká nad Vltavou i v její záchranné stanici v Rozovech u Temelína a v Zoo Praha.

Úvodní fotografie: Jan Procházka

Nastražená sklopná past u nory. Chycené mládě sysla obecného.

Celkový pohled do vlašimské odchovné voliéry sysla obecného.

Autor fotografií z kontrolního odchytu: Tereza Brzobohatá