Nahoru

Vypuštěno: přes čtyřicet syslů má nový domov v Českém středohoří

Vypuštěno: přes čtyřicet syslů má nový domov v Českém středohoří

7. srpen 2017

Našli jej v přírodní rezervaci Písečný vrch.

 

Přesně 42 syslů bylo včera vypuštěno v přírodní rezervaci Písečný vrch v Českém středohoří. Jedná se o první vypouštění tohoto kriticky ohroženého hlodavce na místa, kde dříve žil, v rámci záchranného programu, který pro něj připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Další zhruba dvě desítky zvířat by sem měly být přivezeny v příštím týdnu.

„Na Písečném vrchu se přestalo hospodařit, zdejší step postupně zarostla a syslové vymizeli. O místo jsme ale v posledních letech pečovali. Vyřezali jsme nálety, obnovili pastvu a věříme, že se tady vypuštění syslové zabydlí. Na nedaleké Rané se jim daří výborně a doufáme, že se nově vypuštění syslové s touto početnou kolonií postupně propojí,“ vysvětluje Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří.

„Pro vypouštění syslů vybíráme taková místa, kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že tu zvířata postupně rozmnoží. Pro přežití syslů v naší přírodě je také klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. Na takových místech je třeba vhodným způsobem hospodařit – trávu pravidelně kosit či spásat,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program sysla koordinuje.

Péče o Písečný vrch byla financována z projektu LIFE+, který byl zaměřen na ochranu jedinečných stepí Lounského středohoří. Péči o tuto přírodní rezervaci rovněž zajišťuje Krajský úřad Ústeckého kraje. Potřebné přepásání zde provádějí místní zemědělci s podporou zemědělských dotací. Včera vypuštění syslové pocházejí z odchovů v Zoo Brno, příští týden se k nim připojí zvířata ze záchranné stanici Rozovy při Zoo Hluboká nad Vltavou. Odchovy byly založeny ze syslů, kteří byli odchyceni na Slovensku. Projekt byl podpořen z EHP fondů a Ministerstva životního prostředí.

 Více najdete v tiskové zprávě.