Realizace záchranného programu pro zvonovec liliolistý
Rok 2025
Záchranný program (ZP) pro zvonovec liliolistý byl Ministerstvem životního prostředí schválen 7. října 2020. Plánované aktivity jsou rozděleny do kapitol, pod kterými jsou uvedeny v plánu opatření ZP. Na realizaci opatření ZP budou přiděleny finanční prostředky z Národního plánu obnovy – Programu obnovy přirozených funkcí krajiny Ministerstva životního prostředí (NPO–POPFK), dále je péče o některé lokality hrazena z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí (PPK–A), z rozpočtu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje (KÚKK) a z rozpočtu Krajského úřadu Středočeského kraje (KÚSK). V rámci PPK–A a NPO–POPFK budou podány žádosti o prostředky jednotlivými regionálními pracovišti AOPK ČR (RP SCHKO České středohoří, RP Střední Čechy) a ústředím AOPK ČR. Realizační projekt záchranného programu pro zvonovec liliolistý byl vypracován v rámci projektu PROSPECTIVE LIFE (LIFE22-IPN-CZ-PROSPECTIVE-LIFE/101104621), souboru aktivit WP4.
Návrhy k opatřením vycházejí ze zpráv:
Prausová R. (2024): Průběžná zpráva z monitoringu zvonovce liliolistého (Adenophora liliifolia) v České republice – rok 2024. Ms., Depon. in: AOPK ČR Praha.
Čepelová B. (2024): Závěrečná zpráva k Záchrannému programu pro zvonovec liliolistý (Adenophora liliifolia) dle smlouvy o dílo č. j. 07741/SOPK/23. Ms., Depon. in: AOPK ČR Praha.
Jednotlivá opatření
3.1 Péče o biotop
Lokalita |
Péči o lokalitu zajišťuje |
Vražba |
KÚKK, ve spolupráci s RP Východní Čechy a ústředím AOPK ČR Praha |
Babinské louky |
AOPK ČR, RP SCHKO České středohoří |
Smradovna |
KÚSK, ve spolupráci s ústředím AOPK ČR Praha |
Bor |
RP SCHKO České středohoří, ve spolupráci s ústředím AOPK ČR Praha a KÚÚK |
Čertovka |
RP SCHKO České středohoří, ve spolupráci s ústředím AOPK ČR Praha a KÚÚK |
Karlštejn - velká oplocenka |
AOPK ČR, RP Střední Čechy |
Karlštejn - V kalhotách |
AOPK ČR, RP Střední Čechy |
Karlštejn - U hájovny |
AOPK ČR, RP Střední Čechy |
Karlické údolí |
AOPK ČR, RP Střední Čechy |
Kobyla |
AOPK ČR, RP Střední Čechy |
Báňský les |
KÚSK, ve spolupráci s ústředím AOPK ČR Praha |
3.1.1 Péče o lesní biotopy
(vytvoření vhodných stanovištních poměrů a regulace konkurenčních vztahů)
3.1.1.1 Zlepšení světelných poměrů
Prosvětlení lesního porostu bylo na většině lokalit provedeno v minulých letech a je dostatečné. V době vegetačního klidu na začátku roku 2025 bude realizováno prosvětlení stromového patra na lokalitě Bor na Džbánsku. V oplocenkách a jejich bezprostředním okolí budou odstraněny všechny smrky (čímž dojde k omezení opadu jehličí) a jeden vzrostlý buk (stinná dřevina, omezení bukového zmlazení). Toto opatření bylo domluveno při monitoringu zvonovce v létě 2024, bude provedeno ve spolupráci s LČR, s.p. a ze strany AOPK ČR nevyžaduje žádné finanční prostředky. V Karlickém údolí je nutné průběžně kácet odumírající jasany, aby nedošlo k vývratům a poškození oplocenky. Je možné, že aktuální situace na dalších lokalitách si rovněž vyžádá selektivní kácení, které by probíhalo po dohodě s příslušnými lesními správami.
3.1.1.2 Odstraňování expanzivních druhů rostlin a 3.1.1.3 Snižování úživnosti stanoviště
- Vražba: Likvidace expanzivních rostlin křovinořezem a jarní ruční vytrhávání ostružiníku; vyhrabání stařiny a větších vrstev listí ve vybraných částech lokality; management je diferencován podle mikrolokalit a podrobně navržen ve zprávě Prausová (2024).
- Smradovna: V případě potřeby ruční protrhávání bylinného patra v okolí rostlin a semenáčků. Vyhrabávání opadu a narušování povrchu v blízkosti plodných rostlin – pozor na plošky se semenáčky, tam nezasahovat.
- Bor: Redukce zmlazení dřevin – ponechání pouze menší části zmlazení. Pokračovat v seči bezkolence a výhrabu vč. stařiny, opadu listí a jehličí, s cílem vytvoření obnažených ploch pro lepší klíčení a uchycení semenáčků. Výhrab v nejbližším okolí rostlin zvážit, provádět opatrně – aby nedocházelo k přílišnému vysychání, popř. poškození/likvidaci případných semenáčků (v okolí rostlin kontrolovat výskyt semenáčků).
- Čertovka: Pokračovat ve výhrabu opadu listí a jehličí vč. stařiny, s cílem vytvoření obnažených ploch pro lepší klíčení a uchycení semenáčků. Pravděpodobně bude dostačující a nejvíce efektivní provádět vyhrabání pouze tam, kde rostliny semení nebo kam jsou ručně vysypána semínka (obnažením půdy vzniká prostor i pro uchycení různých jiných semenáčků, např. břízy, které nemusí být žádoucí). Výhrab v nejbližším okolí rostlin zvážit, provádět opatrně – aby nedocházelo k přílišnému vysychání, popř. poškození/likvidaci případných semenáčků (v okolí rostlin kontrolovat výskyt semenáčků). Redukce zmlazení dřevin (především buku a břízy) přiměřeně jejich růstu – ponechat pouze menší část zmlazení (preferovat dub, jeřáb, případně borovice).
- Karlštejn, velká oplocenka: V roce 2025 je třeba věnovat pozornost nejvíce osvětlené části uvnitř oplocenky, která je hodně zarostlá dominantními trávami a ostružiníky. V této ploše jsou žádoucí dvě kosením ročně. První seč je třeba směřovat na začátek metání třtiny, tj. do poloviny června. Druhou seč lze spojit s kosením zbývající části lokality, tj. v září/říjnu. Do budoucna lze zvážit výsev semen kokrhele luštince do okolních plošek, aby se snížila expanze třtiny křovištní. Toto řešení může být dočasné jen do optimálního poměru mezi trávami a bylinami na lokalitě. Kosením a vyhrabáváním biomasy, listí, stařiny (případně vyřezávání keřů) je třeba udržovat co nejvíce volných ploch kolem stávajících exemplářů zvonovce, ale též na plochách, kde probíhaly v předchozích letech výsevy. Vzhledem k tomu, že v první výsevné ploše bylo nalezeno několik juvenilních jedinců zvonovce, je třeba provádět všechny managementové zásahy velmi opatrně a předem ověřit a kolíky označit přítomné lodyhy a trsy.
- Karlštejn, V kalhotách: V roce 2025 je třeba věnovat pozornost redukci zmlazujících dřevin a konkurenčně zdatných bylin. Na plochách, kde proběhlo sázení sazenic zvonovce, je nezbytný šetrný přístup po předchozí důsledné kontrole výskytu zvonovce liliolistého a jeho označení. Veškerá biomasa musí být odstraněna mimo oplocenku.
- Karlické údolí: V roce 2025 je třeba věnovat pozornost redukci keřového patra, v němž se rozrůstají náletové dřeviny nebo obrážející dřeviny po předchozích káceních. Průběžně je třeba odstraňovat náletové dřeviny již v mladém stadiu vytrháváním, a to hlavně na plochách, kde se vyskytuje zvonovec a objevují se zde semenáčky nebo mladé juvenilní exempláře. Na konci vegetační sezóny (po vysemenění zvonovce) bude vhodné pokosení bylinného, případně keřového patra křovinořezem. Toto kosení není nutné provádět v celém prostoru uvnitř oplocenky, ale stačí soustředit ho do míst se šířícími se trávami nebo bujným růstem širokolistých bylin. Veškerá biomasa by měla být odstraněna mimo oplocenku.
- Báň: V roce 2025 je žádoucí přidat jednu seč, která se bude týkat ploch, kde jsou přítomné expanzivní druhy. V případě ostružiníků bude nezbytné v jarním období provést vytrhání co největší částí podzemních orgánů. Současně v tomto časném termínu by mělo být provedeno vyhrabání opadu listí a případné stařiny na plochách v blízkosti stávajících trsů zvonovce na podporu obnovy populace ze semen. Kosení expanzivních trav má nejvyšší útlumový efekt v době, když trávy začínají metat. V případě třtiny křovištní je to začátek června, v případě bezkolence konec července a začátek srpna. Při těchto selektivně prováděných zásazích by neměly být poškozeny exempláře zvonovce liliolistého. Seč celé plochy uvnitř oplocenky je vhodné dělat až po dozrání semen zvonovce, tj. v září a říjnu.
3.1.1.4 Zvětšování plochy biotopů na podporu růstu populací zvonovce
V roce 2025 předpokládáme dokončení analýzy v PR Karlické údolí, kde bude na základě terénního průzkumu vybráno 8 míst pro rozšíření populace zvonovce. Na vybraných místech dojde k vybudování oplocenek o velikosti min. 12x6 m, do kterých budou vysazeny sazenice zvonovce z ex situ kultivace v Botanické zahrady PřF UK Praha. V NPR Karlštejn bude dokončen výběr potenciálně vhodné lokality a na vytipovaném místě bude vybudována oplocenka 25x25 m pro podzimní výsadbu.
V roce 2025 bychom se chtěli zaměřit na lokalitu PR Dománovický les, případně PP Žiželický les. Z obou lokalit jsou doložené historické údaje o výskytu zvonovce liliolistého. V souvislosti se záchranným programem pro hnědáska osikového byla v obou rezervacích realizována opatření směřující k prosvětleným lesním porostům, které by mohly vyhovovat i zvonovci liliolistému. Ve spolupráci se správci lokality a v součinnosti s vlastníky dotčených pozemků budou ve vegetační sezóně 2025 vytipována vhodná místa, kam by mohla v r. 2026 proběhnout výsadba a výsevy zvonovce liliolistého původem z nedaleké lokality v PP Žehuňsko-Báň.
3.1.2 Péče o nelesní biotopy – Babinské louky
V roce 2025 by mělo kosení probíhat stejným způsobem jako v předešlém roce. V první polovině června je potřeba pokosit plochy, kde se šíří třtina křovištní. Týká se to jak prostoru v oplocence, tak v jejím okolí, zejména v části mezi oplocenkou a lesem. Další diferencovaná seč by měla probíhat tak, aby se celý prostor v oplocence a okolí pokosil dvakrát za sezónu. Při první seči budou vynechány plošky, kde jsou kokrhel luštinec, zvonovec liliolistý, krvavec toten, kosatec sibiřský a tolije bahenní. Při druhé seči (po dozrání semen zvonovce) bude možné posekat celou plochu oplocenky i její blízké okolí. Biomasa musí být odklizena mimo oplocenku. V oplocené části lesního remízu bude po označení případných semenáčků na výsevovvých plochách provedeno kosení bylinného patra s intenzitou 1–2x ročně (1x v místech nízkého porostu v září/říjnu, 2x v místech s bujně rostoucí vegetací v bylinném patře: poprvé v červnu/červenci, podruhé v září/říjnu). V případě obrážení vyřezaných dřevin bude třeba opět zredukovat keřové patro. Biomasu je nutné odstranit mimo oplocenku. Vzhledem k přemnožení spárkaté i černé zvěře v této oblasti je potřeba častěji kontrolovat stav obou oplocenek a v případě poškození zajistit co nejrychleji jejich opravu.
Na podporu vzcházení zvonovce je vhodné luční porost důkladně zbavovat stařiny a redukovat mechové patro. Důkladné hrabání kovovými hráběmi je fyzicky náročné a efektivita zásahu není příliš velká, protože lokalita je vlhká a mech pevně přirostlý k podkladu. Vzhledem k rovinatému charakteru pozemku se nabízí použití vertikutátoru, ovšem pouze na místech, kde nejsou rostliny zvonovce. V okolí stávajících rostlin by bylo vhodné vytvářet obnažené plošky ručně hráběmi.
3.2 Péče o druh
3.2.2 Pěstování rostlin v botanických zahradách a experimentálních kulturách
V roce 2025 bude pokračovat udržování existujících kultur: Botanická zahrada hl. m. Prahy – lokalita Karlštejn, Průhonická botanická zahrada – lokalita Báň, Botanická zahrada Teplice – Babinské louky, BZ při VOŠ a SZeŠ Tábor – Čertovka, Botanická zahrada PřF UK v Praze – Karlické údolí, Zoologická a botanická zahrada města Plzně – Vražba, Botanická zahrada SZeŠ Rakovník – Smradovna. Poslední populace, která není zálohovaná v botanické zahradě, je Bor, která geneticky spadá do okruhu populací ze Džbánu. Po dohodě s pracovní skupinou pro genofondy při Unii botanických zahrad bude domluvena kultivace v některé z dalších botanických zahrad.
3.2.3 Výsevy a výsadby druhu na vhodné lokality
Do lesní oplocenky v PP Babinské louky budou na podzim vyseta další semena odebraná z rostlin v luční oplocence a vysázeny sazeničky z kultivace v Botanické zahradě Teplice (pokud se podaří vypěstovat dostatečné množství sazenic). Rozsáhlejší výsadba proběhne v PR Karlické údolí, kam bude do nově vybudovaných oplocenek vysázeno cca 250 rostlin z ex situ kultivace v Botanické zahradě PřF UK Praha. Další výsadba proběhne v NPR Karlštejn do Velké oplocenky a do nově vybudované oplocenky, kam budou vysázeny rostliny z ex situ kultivace v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Předpokládá se i další výsadba do oplocenky v PP Žehuňsko-Báň, pro kterou kultivují rostliny v Průhonické botanické zahradě.
Pokud bude k dispozici dostatek semen, která nebudou potřeba pro jiné účely (předání do kultivace v botanických zahradách), bude na lokalitách Bor, Čertovka a Smradovna proveden asistovaný výsev semen na obnažené plošky. Pokud se BZ Rakovník podaří napěstovat dostatek sazenic, proběhne na podzim 2025 výsadba v PP Smradovna, kde jsou dvě oplocenky vhodné pro výsadby – větší oplocenka č. 8 kolem rostlin č. 21 a 22, a oplocenka č. 10 bez výskytu rostlin v horní části u cesty Hadovka (naproti oplocence 1). V případě lokality Karlštejn lze pro výsevy použít semena z ex situ kultivace v Botanické zahradě hl. m. Prahy, pro výsevy v PP Vražba semena z ex situ kultivace v Zoologické a botanické zahradě města Plzeň.
3.2.4 Ochrana rostlin proti okusu
Na všech lokalitách bude průběžně kontrolována funkčnost oplocenek a v případě jejich poškození bude zajištěna oprava. Bude opravena/nově vybudována oplocenka v NPR Karlštejn – V Kalhotách, dále bude v NPR Karlštejn vybudována jedna zcela nová oplocenka a v PR Karlické údolí bude vybudováno několik nových oplocenek.
3.3 Monitoring
- Opatření bude hrazeno z NPO-POPFK. Monitoring provede Romana Prausová (Univerzita Hradec Králové) a Barbora Čepelová se spolupracovníky. Data z pravidelného monitoringu budou využita v rámci nově zaváděného vyhodnocení adaptivního managementového cyklu.
3.3.1 Pravidelný monitoring stavu všech populací druhu
Monitoring populací bude proveden v době kvetení zvonovce na přelomu července a srpna. Budou navštíveny všechny lokality a zaznamenán počet fertilních a sterilních trsů a semenáčků, pro každý trs pak počet fertilních a sterilních lodyh, případná poškození a další údaje. Data budou zapsána do formuláře aplikace Survey, ze kterého budou exportována do NDOP (zajistí Odbor monitoringu AOPK). Rostliny na všech lokalitách jsou označeny zapichovacími štítky, aby bylo možné sledovat vývoj populace na úrovni jednotlivých trsů. Nově nalezené rostliny budou označeny dalšími štítky.
Na Babinských loukách je vhodné provést doplňkový monitoring v květnu, kdy jsou rostliny zvonovce v nízkém porostu dobře dohledatelné. V Karlickém údolí je nutné monitoring provádět v transektech vyznačených na kůlech oplocenky a na stromech.
3.3.2 Pravidelný monitoring abiotických podmínek na lokalitách druhu
Teplotní a vlhkostní podmínky na lokalitách jsou sledovány pomocí dataloggerů. Data budou stažena minimálně jednou za rok (při monitoringu populací).
3.3.3 Monitoring vlivu managementu na populace druhu
Vliv managementu na populace zvonovce bude posouzen v rámci pravidelného monitoringu populací.
Na Babinských loukách je sledován vliv výsevu kokrhele na vegetaci ve dvou trvalých plochách, kde budou zaznamenány fytocenologické snímky.
3.3.4 Monitoring vlivu jiných organismů na populace druhu
V rámci každoročního monitoringu bude zaznamenáno také případné poškození rostlin a jeho příčina.
3.4 Výzkum
3.4.1 Studium klíčivosti druhu a generativní reprodukce
V roce 2023 byl zahájen in situ experiment zaměřený na zjištění dormance semen v půdě. Na lokalitě Vražba a Babinské louky byla sebrána semena a v sáčcích zakopána do země; na lokalitě Karlštejn, V kalhotách byl zahájen stejný experiment se semeny původem z Botanické zahrady hl. města Prahy. V roce 2025 bude odebrána druhá sada sáčků a ověřena životaschopnost semen. Experiment provádí R. Prausová.
3.4.3 Studium ekologických nároků druhu a vlivu jiných organismů
Studium ekologických nároků druhu bude probíhat v rámci opatření 3.3 Monitoring.
3.5 Výchova a osvěta
3.5.1 Osvěta dotčených zájmových skupin
Při monitoringu či jiných návštěvách lokalit je vhodné se na jednotlivých lokalitách sejít s vlastníky a správci pozemků a chráněných území a informovat je o průběhu ZP a dalších plánovaných aktivitách.
3.5.2 Osvěta široké veřejnosti
Budou udržovány a aktualizovány webové stránky www.zachranneprogramy.cz/zvonovec-liliolisty a příspěvky o ZP budou zveřejňovány na facebookovém profilu záchranných programů.
Informování o ZP bude také zajištěno v botanických zahradách, kde je zvonovec pěstován.
3.6 Ostatní opatření
3.6.1 Zapracování vhodného managementu do plánovacích dokumentů
Koncem letošního a příštího roku končí platnost plánů péče o zvláště chráněná území, na kterých se nachází lokality zvonovce liliolistého. Při přípravě nových plánů péče je potřeba vzít v potaz požadavky druhu na management vyplývající ze záchranného programu vč. zohlednění nových poznatků viz obecné zásady výše, výstupy monitoringu apod. Je nutno podotknout, že stávající plány péče již v naprosté většině případů managementové nároky druhu zahrnují.
Konec platnosti plánu péče 31.12.2025
- NPR Karlštejn – místně příslušný OOP – AOPK ČR, RP Střední Čechy
- PP Smradovna – místně příslušný OOP – Krajský úřad Středočeského kraje
- PP Babinské louky – místně příslušný OOP – AOPK ČR, SCHKO České středohoří
- PP Žehuňsko-Báň – místně příslušný OOP – Krajský úřad Středočeského kraje
Konec platnosti plánu péče 31.12.2026
- PR Karlické údolí – místně příslušný OOP – AOPK ČR, RP Střední Čechy
3.6.1 Mezinárodní spolupráce v ochraně druhu
V průběhu realizace záchranného programu je vhodné komunikovat s řešiteli podobných aktivit v zahraničí. V rámci realizace tohoto opatření budou aktualizovány informace o záchranném programu pro zvonovec v ČR v mezinárodní databázi COST a prozkoumány obdobné zahraniční projekty na zvonovec uvedené v této databázi. S řešiteli obdobně laděných projektů bude navázán kontakt pro případnou výměnu poznatků a zkušeností.