Nahoru

Realizace ZP

Užovka stromová (Zamenis longissimus)

Realizační projekt záchranného programu užovky stromové (Zamenis longissimus) v ČR pro rok 2023

Následující text uvádí aktivity plánované v rámci realizace záchranného programu (ZP) v roce 2022. Aktivity jsou rozčleněny podle jednotlivých opatření ZP, ke kterým svým charakterem patří. Finančně bude realizace ZP již tradičně zajištěna především z prostředků Programu obnovy přirozených funkcí krajiny (POPFK), rozpočtu AOPK ČR pro monitoring a mapování druhů, případně dalšími dostupnými zdroji.

3.1. Péče o biotop

3.1.1. Péče o líhniště

Péče o líhniště bude v roce 2023 realizována ve všech 3 oblastech původního výskytu, tedy v Poohří, Podyjí i Karpatech. Největší objem prací bude opět realizován v Poohří, kde by měla být zajištěna průběžná péče (doplňování materiálu, drobné opravy apod.) o 17 líhnišť a péče se bude týkat i 5 kompostérů, které zde byly umístěny v roce 2015 jako možná alternativa k velkým líhništím.

V Podyjí bude zajištěna udržovací péče o 1 existující líhniště (Nový hrádek). Žádoucí je však instalace nových líhnišť, jež budou umístěna v části Podyjí, kde je nedostatek příležitostí k inkubaci snůšek, což je zejména okolí Vranova nad Dyjí a Znojma, tedy nejzápadnější a nejvýchodnější oblast NP Podyjí.

V Bílých Karpatech je pro rok 2023 plánováno kompletní převrstvení minimálně tří stávajících líhnišť, a to v oblasti Vlárského průsmyku. U zbývajících bude provedeno doplnění substrátu a případné drobné opravy dle potřeby. Bude také provedeno přesné zaměření a celková revize. Dojde-li v rámci ZP k rozšíření pravidelně monitorovaného území o oblast Žítkovska nebo Moravských Kopanic, bude zváženo vybudování líhnišť na nových vhodných lokalitách (s možnou realizací nejdříve v roce 2024).

3.1.2. Péče o významné biotopové prvky a migrační koridory

Péče o významné biotopové prvky bude zajištěna zejména v Poohří, kde by mělo být ošetřeno cca 7 lokalit. Práce budou zahrnovat průběžnou péči o 7 zídek vedených v databázi vhodných biotopů pro užovku stromovou v Poohří. Bude se jednat o pravidelnou údržbu dříve obnovených lokalit, tedy zejména kosení bylinné vegetace a výřez výmladků dřevin, v případě potřeby o vhodnou opravu.

V Podyjí bude prováděn výřez vegetace na vybraných lokalitách v režii Správy NP. V případě domluvy s firmou Znovín Znojmo, hospodařící na vinici Šobes, proběhne také očištění zarůstajících zídek na této lokalitě. Důležité také je s firmou Znovín jednat o obnově rozpadajících se skládaných zídek. Pokud to bude možné, měla by být zajištěna oprava některé části již na podzim. Během podzimu či brzkého jara dojde k přesunu části ploch s fóliemi na jiná místa luk. Posun nebude prostorově velký, stačí o jeden či dva metry, z důvodu postupného zarůstání nesečených míst v okolí plachet náletovými dřevinami.
V Povltaví je v roce 2023 plánovaná stavba líhniště a zídky pro plazy.

V Bílých Karpatech bude řešena problematická situace v oblasti mezi městem Brumov-Bylnice a obcí Štítná nad Vláří, v místní části Tuříčí, kde sílí tlak na vybudování sítě fotovoltaických panelů. V dané lokalitě byl opakovaně potvrzen výskyt užovky stromové a je zde potenciál pro její případnou migraci do biotopově vhodného území v místní části Křípy.

3.2. Péče o druh

3.2.1. Ochrana jedinců při údržbě příkopů u silnic

V Poohří budou již tradičně dle potřeby během sezóny 2× až 3× po dohodě se silničáři provedeny odchyty hadů před sekáním v příkopech podél hlavní silnice E442 a jejich následné vypuštění do stejných míst.

3.2.2. Ochrana jedinců při migraci přes silniční komunikace

V Poohří je již několikátým rokem zmiňována potřeba celkové rekonstrukce bariér na hlavní silnici E442, realizace však zatím naráží na nedostupnost či špatnou využitelnost finančních prostředků. Hlavní úlohou bariéry bylo zamezení vstupu na vozovku mláďatům, přičemž vejce byla kladena samicemi do zídky hned pod vozovkou. Součástí ochranářských plánů na této lokalitě bylo zároveň zbudování líhniště na vhodném místě v blízkosti lokality na druhé straně silnice tak, aby mláďata nemusela silnici po narození překonávat. Tak vzniklo líhniště s názvem Boč – Stráž, kde byly opakovaně nalezeny bohaté snůšky od užovky stromové, a problém tak byl vyřešen. Bariéra sice chátrá, ale přejetá mláďata pozorována nejsou. Otázkou tak zůstává, zda investovat do prodloužení životnosti bariéry, když problém pominul (resp. když byl zásadně zmírněn).

V Bílých Karpatech bude i nadále v rámci monitoringu sledována úmrtnost hadů na komunikaci I/57 ve Vlárském průsmyku a na cyklostezce, zejm. v úseku Bylnice – Sv. Štěpán
V Podyjí bude v rámci monitoringu sledována úmrtnost hadů na rizikových úsecích cyklostezek. Hledání vhodné varianty řešení je bohužel velmi komplikované. Nejvhodnějším řešením by byla instalace zpomalovacích prvků, zejména v místech s hladkým asfaltem a ve svahu. Je pravděpodobné, že při pomalejší jízdě by počet usmrcených hadů byl nižší. Pro začátek je třeba řešit zejména cyklostezku na vinici Šobes, kde je v současnosti nejvyšší mortalita způsobená cyklisty. V dalších letech dle účinnosti přijatého řešení zajistit vhodný způsob ochrany í i na dalších kritických místech.

3.3. Monitoring

3.3.1. Monitoring biotopů

Monitoring biotopů podle metodiky záchranného programu proběhne v Poohří, Podyjí i Karpatech, kde bude v letošním roce nově monitorována kromě Vlárského průsmyku a jeho okolí také oblast Žítková + Starohrozenkovsko.

Monitoring v Podyjí na vybraném místě v okolí Fládnické chaty v současné době vzhledem k zárůstu dřevinami, nemá význam. V blízkém okolí bude tedy vytvořena nová monitorovací plocha, kam se přemístí i monitorovací fólie. Dále bude, vzhledem k množícím se informacím o výskytu v obcích, kde se donedávna užovky stromové nevyskytovaly, probíhat komunikace s místním obyvatelstvem a budou zjišťovány nové informace o výskytu.

3.3.2. Monitoring líhnišť

Monitoring líhnišť bude nadále probíhat ve zjednodušené formě zavedené v roce 2014 (3 návštěvy každého líhniště během sezóny, zaměřené na nejdůležitější období z hlediska reprodukce, tj. páření, kladení vajec a líhnutí mláďat). V Poohří budou v rámci monitoringu líhnišť na několika z nich sledovány teploty substrátu pomocí dataloggerů.

3.3.5. Sběr základních dat v oblasti Karpat

V roce 2023 bude pokračovat sledování lokalit v oblasti Vlárského průsmyku a nově také oblasti okolo obce Žítková + Starohrozenkovsko. Tento monitoring bude probíhat prostřednictvím kontroly stávajících líhnišť a linií tvořených nainstalovanými foliemi. Tyto starší monitorovací plochy s potvrzeným výskytem jedinců užovky stromové je možné na základě metodiky navštívit jen 3x ročně. Zároveň budou v daném území vytipována místa vhodná pro umístění nových folií (popř. nových líhnišť), které budou sledovány v následujících letech intenzivněji (až 9x ročně). Další stěžejní oblast Moravské Kopanice (Vyškovec + Lopeník) bude výhledově zařazena do ZP.

3.3.6. Ověřování potenciálních lokalit výskytu užovky stromové v ČR

V roce 2023 bude toto opatření – vzhledem k objevení životaschopné populace v oblasti – věnováno především monitoringu ve středním Povltaví, konkrétně kaňonu Vltavy od Slapské přehrady až po Štěchovice včetně přilehlých chatových osad. Dále oblast Štěchovické přehrady, chatové osady u Krňan a levobřežní kaňon v údolí Sázavy v návaznosti na sledované plochy. Monitoring by tedy měl proběhnout ve větším rozsahu oproti předchozím rokům, se snahou ověřit úspěšnou reprodukci a pokud možno upřesnit dosud zjištěné údaje o rozsahu užovkou obývaného území a celkové velikosti místní populace.

3.4. Výzkum

3.4.1. Výzkum reprodukce

I v roce 2023 proběhne v Poohří monitoring 31 líhnišť užovky stromové metodou uvedenou v příloze č. 22 záchranného programu (s upraveným počtem návštěv na pouze 3 v sezóně pro každé líhniště). V rámci monitoringu budou zaznamenávány údaje o nálezech jedinců a jejich pohlaví (pokud bude možné – gravidní samice atd.), věk (juvenil, subadult či adult), chování (v úkrytu, slunění, jiná aktivita), dále pak vaječných slupek, teplota vzduchu, počasí a další.

3.4.3. Získávání doplňujících údajů o ekologii druhu a mezidruhových vztazích

I v roce 2023 bude v Poohří pokračovat spolupráce s myslivci při hubení nepůvodních šelem (zejména mývala severního). Myslivci budou i nadále motivováni zástřelným a budou využívány i speciální pasti. Rok od roku prokazatelně roste počet zaznamenaných mývalů severních v zájmovém území a v ojedinělých případech dochází k proniknutí těchto predátorů i do líhnišť. Primární zájem mývalů o líhniště patrně vzniká na základě výskytu larev zlatohlávků, nicméně zajisté jsou schopni způsobit i škody na snůškách hadů. Líhniště jsou průběžně opravována a zajišťována, nicméně lze do budoucna očekávat pokusy predátorů stávající zábrany překonat.

V Povltaví budou v případě odchycení jedinců v rámci monitoringu u těchto odebrány vzorky DNA. Po získání dostatečného počtu vzorků je na příští roky plánována genetická analýza těchto vzorků s cílem získat doplňující údaje o místní populaci.
Dále bude provedena celková genetická analýza druhu, kde budou zahrnuty vzorky ze všech tří oblastí původního výskytu, tedy v Poohří, Podyjí i Karpatech a navíc ještě Povltaví.

3.5. Výchova a osvěta

3.5.1. Informační tabule
3.5.2. Informační materiály

Bude pokračovat distribuce dostupných materiálů (dle jejich zásob) v podstatě ve všech oblastech výskytu užovky stromové. V závislosti na množství dostupných financí je v plánu i výroba některých dalších informačních materiálů – např. dotisk podtácků a letáků či výroba pohledů, puzzlí nebo plátěných tašek.

3.5.3. Poradenství

V Poohří, Bílých Karpatech a v Povltaví bude našimi lokálními spolupracovníky poskytováno místním obyvatelům poradenství ohledně spolužití s užovkou tak, aby ji podporovali a nikoliv jí škodili.

V Poohří bude i nadále fungovat infocentrum v Osvinově otevřené v roce 2015, kde mohou návštěvníci získat potřebné informace ze života užovky stromové nebo spatřit všechny druhy našich hadů. Velká pozornost je věnována Environmentálnímu institutu Srdce Poohří, který vnikl v roce 2021, a kde je jednou z hlavních aktivit ochrana užovky stromové, jakožto vlajkového druhu Středního Poohří. Více na stránkách www.srdcepoohri.cz.
Během sezóny by mělo být zorganizováno i několik akcí pro veřejnost, např. „Hadí údolí“ v Poohří (cca půldenní poznávací akce zaměřená na naše plazy a obojživelníky) nebo komentované exkurze za užovkou stromovou v oblasti Bílých Karpat. V Povltaví bude i nadále probíhat komunikace s místními chataři a obyvateli, v průběhu sezóny bude zorganizována osvětová akce zaměřená na problematiku ochrany užovky stromové v této lokalitě.


Související dokumenty