Nahoru

Realizace programu péče o bobra evropského

Realizační projekt pro rok 2024

Rok 2024 bude jedenáctým rokem implementace Programu péče o bobra evropského v ČR (dále jen „Program péče“). Plánované aktivity jsou uvedeny u opatření, ke kterým svým obsahem náleží. V tomto roce bude pozornost soustředěna především na vyhodnocení jeho realizace za uplynulých 10 let.

3.1 Péče o druh

3.1.1 Administrativní opatření v jednotlivých zónách diferencované ochrany

Opatření obecné povahy pro odstraňování hrází a bobřích sídel
Koordinátor Programu péče bude spolupracovat s krajskými úřady při vydávání opatření obecné povahy, které dle § 56 z. č. 114/1992 Sb. povoluje za stanovených podmínek odstraňování bobřích hrází a sídel předmětného druhu. V tomto roce bude finalizováno nové opatření obecné povahy pro území Plzeňského kraje, kdy platnost předchozího skončila v loňském roce.

3.3 Monitoring

3.3.1 Mapování výskytu bobra v ČR

V tomto roce, stejně jako v letech předešlých, budou evidovány informace o výskytu bobrů získané od pracovníků státní správy, od obyvatel, z tisku nebo od správců toků. Dále budou cíleně shromažďovány informace o výskytu bobrů v zóně C.

3.3.2 Dlouhodobé sledování populací bobra evropského v EVL

V roce 2024 bude proveden monitoring výskytu bobrů v EVL Kateřinský a Nivní potok, v EVL Labské údolí a EVL Porta Bohemica. V těchto EVL je bobr evropský předmětem ochrany.

3.4. Výzkum

3.4.1 Vliv bobra na krajinu a ekosystémy střední Evropy

V roce 2023 byla zadána studie „Vliv bobrů na ekosystémy bobří krajiny“, která bude financována z titulu NPO–POPFK. Předmětná studie, jejíž realizace skončí v roce 2025, bude kvantifikovat pozitivní dopad hrází bobrů na retenci vody krajině, na kvalitu vody a na morfologii toků. Tyto přínosy budou následně vyjádřeny prostřednictvím ekosystémových služeb, aby bylo věcně doloženo, jaké pozitivní aspekty jsou s výskytem bobrů na území ČR spjaté. Realizátorem studie je ČZU v Praze. V roce 2024 budou s realizátorem konzultovány mokřady pro sledování výše uvedených parametrů.

3.4.2 Vývoj a ověřování technických opatření

V roce 2024 bude pokračovat sledování funkčnosti (i) třech drénování bobřích hrází v kraji Vysočina, jednoho drénování v Plzeňském kraji, (ii) plovoucího elektrického ohradníku v kraji Vysočina a (iii) opatření proti ucpání bezpečnostního přelivu v kraji Vysočina. Na dvou lokalitách byla opatření financována Zoologickou zahradou Brno v rámci jejich projektu „Testování účinnosti opatření pro předcházení konfliktů s bobry – Zapojení českých zoologických zahrad do systému ochrany přírody České republiky“. Instalace a testování dalších opatření není aktuálně plánováno, nicméně se tato situace může ještě v průběhu roku změnit v návaznosti na vznik konfliktní situace, kde by aplikace opatření byla vhodná a opodstatněná.

3.5 Výchova a osvěta

3.5.2 Podpora informovanosti veřejnosti

a) Návštěva konfliktních míst na území ČR. Koordinátorem Programu péče budou navštěvována místa závažných konfliktů způsobených bobřím osídlením (zejména vodní díla, rybníky). Orgánům státní správy a samosprávy budou poskytovány dostupné informace v této problematice.
b) Přednášková činnost tématicky zaměřená na bobra evropského, na jeho biologii, ekologii, klíčovou funkci v mokřadních ekosystémech a na Program péče.
c) Publikační činnost. V roce 2024 budou publikovány příspěvky zaměřené na problematiku výskytu bobrů na našem území se snahou akcentovat roli bobrů v mokřadních ekosystémech a pozitivní vliv bobřích hrází na retenci vody v krajině, na ekologický a morfologický stav toků, na kvalitu vody a druhovou rozmanitost. Dále bude v tomto roce koordinátorem připomínkována nová publikace AOPK ČR „Renaturace toků a tvorba mokřadů činností bobrů“, která bude vydána na konci roku 2024.
d) Správa internetových stránek www.zachranneprogramy.cz věnovaných Programu péče o bobra evropského v ČR a stránky záchranných programů a programů péče na Facebooku.
e) Příprava podkladů pro nové webové stránky, které budou zaměřeny na řešení konfliktních situací a dále budou informačním zdrojem o biologii bobrů a vlivu bobřích mokřadů na druhovou rozmanitost a vodní režim v krajině.
f) Vyjádření pro média – dle potřeby

Vyhodnocení realizace Programu péče

V roce 2024 budou shromažďovány podklady pro vyhodnocení realizace Programu péče, které bude v tomto roce rozpracováno.

Poznámka
Financováno Evropskou unií. Údaje a informace zveřejněné v tomto realizačním projektu vyjadřují názor či stanovisko pouze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, nikoliv Evropské unie ani CINEA. Evropská unie ani CINEA nejsou odpovědni za jakékoliv použití informací, které tento realizační projekt obsahuje.


Související dokumenty