Realizace PP
Bobr evropský (Castor fiber)
Realizační projekt Programu péče o bobra evropského v ČR pro rok 2019
Rok 2019 bude šestým rokem realizace Programu péče. Stav implementace Programu péče není uspokojivý z následujících důvodů. Není dostupná poradenská činnost při řešení konfliktních situací, není k dispozici finanční podpora při aplikaci nízkonákladových opatření a dále je nedostačující osvětová činnost. Také není optimálně nastavena kompenzace škod v režimu zákona č. 115/2000Sb., v platném znění. V roce 2019 tak budou vyvíjeny aktivity k nápravě výše uvedených nedostatků. Dále bude soustředěna pozornost na řešení konfliktních situací vzniklých bobří činností na rybnících. Pro získávání zkušeností a informací o managementu bobrů bude pokračovat započatá spolupráce se zahraničními kolegy zabývajícími se touto problematikou.
V následujícím textu je uveden výčet aktivit, které jsou naplánovány na rok 2019 v rámci realizace Programu péče bobra evropského v ČR (dále „PP“). Jednotlivé aktivity jsou uvedeny u opatření, ke kterým svým obsahem náleží.
3.1 Péče o druh
3.1.1 Administrativní opatření v jednotlivých zónách diferencované ochrany
- Opatření obecné povahy v zóně C
a) Z hlediska administrativního pokrytí zóny C výjimkou dle § 56 114/1992 Sb. pro odlov bobrů bude opatření vydáno pro část území této zóny, která se nachází v CHKO Šumava.
- Opatření obecné povahy pro odstraňování hrází a bobřích sídel
Koordinátor PP bude spolupracovat s krajskými úřady při vydávání opatření obecné povahy, které dle § 56 z. 114/1992 Sb. povoluje za stanovených podmínek odstraňování bobřích hrází a sídel předmětného druhu.
3.1.3 Náhrada škod
a) V tomto roce budou koordinátorem PP osloveny krajské úřady za účelem vytvoření přehledu náhrad bobřích škod vyplacených v letech 2013–2018. Tím bude navázáno na analýzu, která hodnotila finanční kompenzace za tento typ škod v období 2000–2013.
b) V případě novelizace vyhlášky č. 360/2000 Sb., která je prováděcí vyhláškou zákona č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, v platném znění., bude vyvíjena snaha na zlepšení systému finančních kompenzací spjatých s životními projevy bobra evropského.
3.3 Monitoring
3.3.1 Mapování výskytu bobra v ČR
- V tomto roce, stejně jako v letech předešlých, budou evidovány informace o výskytu bobrů získané od obyvatel, z tisku, správců toků či od pracovníků státní správy.
- Dále budou cíleně shromažďovány a ověřovány informace o výskytu bobrů v zóně C. V tomto roce bude zmapován výskyt bobrů na Vltavě od Vyššího Brodu po České Budějovice.
3.3.2 Dlouhodobé sledování populací bobra evropského v EVL
V roce 2019 bude proveden monitoring EVL Litovelské Pomoraví.
3.4. Výzkum
3.4.2 Vývoj a ověřování technických opatření
a) Na toku Rokytná u obce Rozkoš (okr. Moravské Budějovice) bude pokračovat testování účinnosti nátěru Wöbra, který byl aplikován v roce 2016.
b) V roce 2019 bude pokračovat sledování funkčnosti drenování bobří hráze u obce Krasavce (okr. Plzeň-jih) a sledování stavu 51 dřevin po aplikaci nátěru Wöbra. Tyto dřeviny se nacházejí u řeky Střely u obce Žlutice. Předmětná opatření byla financována Zoologickou zahradou Brno a jejich testování probíhá od roku 2018.
c) V roce 2019 bude Zoologickou zahradou Brno financováno testování dalšího opatření.
3.5 Výchova a osvěta
3.5.2 Podpora informovanosti veřejnosti
a) Návštěva konfliktních míst na území ČR
Koordinátorem PP budou navštěvována místa významnějších konfliktů způsobených bobrem evropským. Orgánům státní správy a samosprávy budou poskytovány dostupné informace v této problematice.
b) Přednášková činnost tématicky zaměřená na bobra evropského, jeho biologii, ekologii, klíčovou funkci v mokřadních ekosystémech a na jeho Program péče.
- Přednáška na setkání obcí s rozšířenou působností Středočeského kraje 14.5.2019, Praha
c) Publikační činnost:
- Příspěvek „Problematika výskytu bobrů na rybnících“ bude publikován v čísle 2/2019 časopisu Vodní hospodářství
- Příspěvek „Bobr evropský na řece Labi – po 23 letech“ bude publikován v čísle 2/2019 časopisu Ochrana přírody
- Příspěvek „Legální lov bobra evropského na území ČR – aktuální stav“ bude publikován v čísle 5/2019 časopisu Svět myslivosti
d) Správa internetových stránek zachranneprogramy.cz věnovaných Programu péče o bobra evropského v ČR a stránky záchranných programů a programů péče na Facebooku.
d) Vyjádření pro média – dle potřeby
Ostatní aktivity mimo rámec plánovaných opatření
- Spolupráce se zahraničím
a) Komunikace s pracovníky především v sousedních zemích (tj. Sasko, Polsko, Slovensko, Dolní Rakousko, Horní Rakousko, Bavorsko), kteří se zabývají problematikou managementu bobra na jejich území. Cílem vzájemné výměny informací je přenos zkušeností s managementem předmětného druhu do ČR se zaměřením na informace o opatřeních pro řešení konfliktních situací.
b) Návštěva Slovenska
Cílem návštěvy Slovenska (konkr. CHKO Záhorie) je přeshraniční spolupráce zaměřená na získání informací o aktuálním stavu managementu bobrů na Slovensku se zaměřením na zkušenosti s aplikací technických opatření pro řešení konfliktních situací.
Související dokumenty
Vyhodnocení realizace PP pro bobra evropského v roce 2018
Vyhodnocení za rok 2018.
Vyhodnocení realizace PP pro bobra evropského v roce 2017
Vyhodnocení za rok 2017.
Vyhodnocení realizace PP pro bobra evropského v roce 2016
Vyhodnocení za rok 2016.
Vyhodnocení realizace PP pro bobra evropského v roce 2015
Vyhodnocení za rok 2015.
Vyhodnocení realizace PP pro bobra evropského v roce 2014
Vyhodnocení za rok 2014.