Nahoru

Realizace ZP

Rdest dlouholistý (Potamogeton praelongus)

Realizační projekt záchranného programu rdestu dlouholistého v ČR pro rok 2023

V následujícím přehledu jsou uvedeny aktivity, které jsou naplánovány v rámci ZP na rok 2023.

Početnost rdestu dlouholistého v ČR je již několik let velmi nízká. Populaci na poslední původní lokalitě Rameno u Stříbrného rybníka se po revitalizaci (odbahnění) lokality i přes intenzivní výsadby zatím nedaří obnovit. V horní části ramene přetrvávají potíže se silným zakalením, průhlednost vody není v letních měsících optimální ani v ostatních částech ramene. Ze záložních populací na Kokořínsku se v loňském roce podařilo ověřit desítky lodyh ve dvou tůních pod Plešivcem. Původně nadějné výsadby (rameno Orlice Kašparovo jezero, rameno Ploučnice u Heřmaniček) nejspíš zanikly, v loňském roce na nich nebyl rdest ověřen.

Stav lokality Rameno u Stříbrného rybníka a přetrvávající nepříznivé faktory ztěžují obnovu populace rdestu. K projednání dalšího postupu ohledně záchrany poslední původní lokality a dalšího směřování záchranného programu bylo na začátku roku 2023 svoláno jednání s hlavní realizátorkou ZP Romanou Prausovou, zástupci MŽP, AOPK ČR a odborníky zainteresovanými v záchranném programu. Na schůzce bylo dohodnuto, že ZP pro rdest dlouholistý bude ukončen. Péči o lokalitu Rameno u Stříbrného rybníka, který je součástí PP Orlice, bude zajišťovat Krajský úřad Královéhradeckého kraje. AOPK ČR ve spolupráci s MŽP vydá k dané lokalitě stanovisko a iniciuje jednání s Krajským úřadem a dalšími zainteresovanými subjekty (Městské lesy Hradec Králové, Magistrát města Hradec Králové). Tato schůzka by měla vést k tomu, že Krajský úřad převezme zodpovědnost za péči o druh a jeho lokalitu. Bude vypracován RAP pro rdest dlouholistý pro lokalitu Mostecko (RP SCHKO České středohoří) a bude zde provedena introdukce rdestu do předem vytipovaných tůní a jezer s nejvhodnějšími podmínkami pro růst rdestu. Pokud by se stabilizovala situace v rameni a povedly se reintrodukce v rámci dalších revitalizací v povodí řeky Orlice, je možno uvažovat o RAP pro rdest v oblasti Poorličí (RP Východní Čechy).

Stejně jako v předchozích letech bude proveden monitoring. Nadále bude udržována in vitro kultura a ex situ kultivace jako zdroje rostlin pro obnovu populací v přírodě. Ke konci roku 2023 bude provedeno závěrečné vyhodnocení 20 leté realizace záchranného programu a ZP program bude ukončen.

1.1.1 Sledování změn rozšíření a velikosti populací

Opatření bude financováno z NPO-POPFK.

Monitoring a ověření úspěšnosti výsadeb na lokalitě Rameno u Stříbrného rybníka

V letech 2019-2021 bylo do revitalizovaného ramene vysazeno přibližně 1350 lodyh rdestu dlouholistého a v roce 2022 zde bylo spuštěno 15 vaků, do kterých byly rozděleny oddenky cca 200 silných rostlin. V loňském roce bylo ověřeno 48 lodyh. V letošním roce bude pokračovat monitoring, aby bylo zřejmé, zda se populace obnovuje. Lokalita bude navštívena minimálně dvakrát. V rámci monitoringu bude zjištěn aktuální počet prýtů rdestu v jednotlivých trsech, počet kvetoucích a plodících prýtů. Výskyt trsů bude zaměřen pomocí GPS.

Monitoring, případně ověření výsadeb na dalších lokalitách

V červenci až srpnu 2023 bude proveden monitoring/ověření výsadeb druhu na všech dalších lokalitách v Poorličí (Kašparovo jezero), CHKO Kokořínsko – Máchův kraj (tůň u Štampachu, tůně pod Plešivcem, Rameno u Heřmaniček). Lokality budou navštíveny minimálně jedenkrát. V rámci monitoringu bude zjištěn aktuální počet prýtů rdestu v jednotlivých trsech, počet kvetoucích a plodících prýtů. Výskyt trsů bude zaměřen pomocí GPS.

1.1.2 Studium biologie a ekologie druhu

Opatření nebude v roce 2022 realizováno.

1.1.3 Studium fytocenóz ve vztahu ke sledovanému taxonu

Opatření bude provedeno v rámci opatření 1.1.1.

1.1.4 Sledování dalších charakteristik na lokalitě (např. hydrologické, pedologické a
klimatické poměry, doprovodné organismy)

Opatření bude financováno z POPFK a NPO-POPFK.

Sledování stavu biotopů - měření pH, konduktivity, teploty vody a světelných podmínek
Opatření nebude v roce 2023 prováděno.

Chemické rozbory vzorků vody a sedimentu
V roce 2023 budou realizovány chemické rozbory vzorků vody odebraných na předvytipovaných lokalitách potenciálně vhodných pro růst rdestu dlouholistého na Mostecku. Jedná se o vzorky z 11 tůní nebo jezer, jejichž přesná lokalizace je uvedena v kapitole 1.5 „repatriace“.

Stanovení přítomnosti bezobratlých a řas
Opatření bude financováno z POPFK částkou 35 000 Kč (víceletá smlouva do roku 2023).
Vzhledem k provedené revitalizaci poslední původní lokality rdestu dlouholistého je vhodné zaznamenat stav lokality po revitalizaci i z hydrobiologického hlediska a navázat tak na průzkumy před revitalizací (zahájené na podzim 2017). V roce 2023 bude pokračovat průzkum fytoplanktonu – budou provedeny 3 odběry za sezónu. Průzkum provede RNDr. Olga Lepšová – Skácelová, Ph.D.

Lokalizace odběrů na PCHP
1. Zaústění ramene do Orlice (GPS 50°12'35.861"N, 15°53'18.193"E)
2. Před prvním ohybem ramene od zaústění (GPS 50°12'32.870"N, 15°53'14.871"E)
3. Pod zaústěním Stříbrného potoka (přechod zazemněné části ramene a otevřené vodní hladiny) (GPS 50°12'29.521"N, 15°53'17.150"E)
4. Horní část ramene nad zaústěním Stříbrného potoka (GPS 50°12'27.234"N, 15°53'20.955"E)
5. Stříbrný rybník (50°12'20.524"N, 15°53'24.296"E) – odběrové místo přidáno 2021

1.2.1 Péče o druh

Ochrana druhu proti nežádoucím zásahům (okus herbivory, šíření konkurenčně silných druhů rostlin apod.)
V roce 2023 budou provedeny další výsadby rdestu na revitalizovanou poslední původní lokalitu. Výsadba bude provedena v jarních měsících v podobě čerstvě odzimovaných oddenků v jutových vacích, aby byly rostliny částečně chráněné před nepříznivými vlivy.

1.2.2 Péče o lokality

Terénní posouzení potenciálních lokalit pro repatriaci druhu
Opatření bude financováno z NPO-POPFK

V roce 2022 proběhl terénní průzkum na Mostecku. Většina monitorovaných vodních ploch měla vysokou elektrickou vodivost, což je s největší pravděpodobností způsobeno vysokou salinitou. Tento předpoklad je nutné ověřit pomocí chemických analýz vody provedených v akreditované laboratoři. Reakce pH vody byla na většině lokalit bazická v rozpětí 7,8–9, což ekologickým nárokům rdestu dlouholistého odpovídá. Většina tůní má rozkolísaný vodní režim, intenzivněji zarůstá litorální vegetací, je negativně ovlivněna živočichy (eutrofizace ptactvem, rozšlapání zvěří). Z celého souboru studovaných vodních ploch bylo vybráno několik lokalit, kde je žádoucí v roce 2023 provést odběry povrchových vod a podle výsledků do nejvhodnějších z nich udělat experimentální výsadby rdestu dlouholistého z kultury. V roce 2023 by se mohl terénní průzkum na Mostecku zopakovat se zaměřením na další dosud neprozkoumané potenciálně vhodné tůně.

Projekt na odbahnění PCHP Rameno u Stříbrného rybníku
Opatření bude financováno ze zdrojů Povodí Labe, s. p.

V rámci udržitelnosti projektu by v roce 2023 mělo být na rameni provedeno pokosení břehových porostů narušených pohybem techniky při odbahnění (disturbovaná místa jsou náchylná k šíření invazivních druhů rostlin a náletových dřevin) a vzniklých ostrovů pod zaústěním Stříbrného potoka.

Sedimenty z povodí Stříbrného potoka
Sedimentační přehrážka se postupně zazemňuje, ale její kontrola i čištění je podle vyjádření pracovníka LČR, s. p. poměrně komplikovaná. V přehrážce se usazují zejména písčité sedimenty, které se při čištění rozplaví do koryta potoka a usadí se níže v prostoru ramene, což je nežádoucí. Bylo proto dohodnuto, že stav sedimentační nádrže se bude dále sledovat a v případě nutnosti se přistoupí k co nejšetrnějšímu odstranění sedimentů.

Řešení problému se znečištěním v horní části Ramene u Stříbrného rybníka
I v roce 2022 byl v průběhu celé sezóny pozorován zvýšený zákal v horní části ramene. Průtok zakalené vody do zbytku ramene byl omezen kamennou přehrážkou s vysazenými rostlinami. Kvalitu vody v horní části ramene by pravděpodobně zlepšilo připojení sousedících chatek na tlakovou kanalizaci; toto opatření je bohužel ze strany AOPK ČR jen těžko vymahatelné. AOPK ČR ve spolupráci s MŽP vydá k dané problematice stanovisko a iniciuje jednání s Krajským úřadem a dalšími zainteresovanými subjekty (Městské lesy Hradec Králové, Magistrát města Hradec Králové).

1.3.1 Záchranná kultivace

Záchranná kultura a množení rostlin
Opatření bude financováno z POPFK celkem 36 300 Kč (víceletá smlouva do roku 2023).

Rostliny rdestu dlouholistého budou v roce 2023 nadále kultivovány ve Sbírce vodních a mokřadních rostlin BÚ AV ČR, v.v.i., Třeboň. Dlouhodobě bude kultivováno minimálně 50 rostlin. V roce 2015 zde byla kultura rozšířena tak, aby zde mohla probíhat aklimatizace rostlin z tkáňové kultury a bylo možné pěstovat dostatečné množství rostlin pro výsadby. Rostliny z in vitro kultury budou na jaře předány do Sbírky, kde budou dopěstovány do velikosti vhodné pro výsadbu. Dostatečně silné rostliny budou předány R. Prausové k výsadbám.
Kultivace v Býšti bude v roce 2023 nadále udržována v omezeném rozsahu. V případě dostatku napěstovaných rostlin budou rostliny použity pro výsadby.

1.3.2 Genobanka

Opatření nevyžaduje finanční zajištění.

Doplnění semenné banky
V případě, že budou k dispozici semena (z kultury BÚ AV ČR) a nebude vhodné je využít např. k výsevům na lokalitu, tak budou uložena do Genové banky VÚVR v Praze-Ruzyni.

1.4 Záchrana in vitro

Sterilní tkáňová kultura
Opatření bude financováno z POPFK částkou 30 250 Kč (víceletá smlouva do roku 2023).

Sterilní tkáňová kultura bude v roce 2023 dále udržována firmou Ing. Pásek v Ostravě, která zároveň zajistí vhodné kultivační podmínky kultury rdestu. Kultura bude využívána k produkci rostlin pro repatriace a také pro růstové pokusy a studium ekologie druhu.
Kultura rdestu se skládá z 30-ti jednotlivých klonových linií. Rostliny jsou pravidelně pasážovány do nového média. Klonové linie budou udržovány minimálně v 60-ti sklenicích (2 od každého klonu). Všechny přebytky rostlin z in vitro kultivace budou zaslány BÚ AV ČR v Třeboni, případně R. Prausové.

1.5 Repatriace

Opatření bude financováno z NPO-POPFK.

V na přelomu března a dubna 2023 bude provedena posilovací výsadba do revitalizovaného Ramene u Stříbrného rybníka výsadbou bloků prokořeněného substrátu s oddenky rdestu (bloky budou v BÚ AV ČR v Třeboni připraveny z jedné nádrže přezimované na sucho, výsadbu je nutné provést brzy z jara). V létě (ve vhodném termínu od poloviny června do poloviny srpna) bude provedena výsadba vzrostlých prýtů do předem vytipovaných tůní a jezer na Mostecku, přičemž budou zohledněny výsledky chemických analýz vody (opatření 1.1.4)

Jedná se o lokality:
Důl Šverma (Vršany): tůň č. 3 (GPS souřadnice 50,5080382N, 13,5204133E) p.č. 497/1, obec Vrskmaň, k.ú. Nové Sedlo nad Bílinou; tůň č. 6 (GPS souřadnice 50,5020655N, 13,5236084E) a tůň č. 8 (GPS souřadnice 50,5071781N, 13,5291336E) p.č. 1160/63, obec Most, k.ú. Ervěnice; tůň č. 7 (GPS souřadnice 50,5065714N, 13,5275464E) p.č. 1326/1, obec Most, k.ú. Ervěnice, tůň č. 10 (50,498192N, 13,4991387E ), p.č. 369, obec Vrksmaň, k.ú. Vrksmaň, tůň č. 13 (GPS souřadnice 50.4808872N, 13.5604272E) p.č. 461/22, obec Strupčice, k.ú. Strupčice;
Důl ČSA: tůň č. 2 (GPS souřadnice 50.5566067N, 13.5211033E) p.č. 755, obec Vysoká Pec, k.ú. Kundratice u Chomutova; tůň č. 3 (GPS souřadnice 50.5349428N, 13.4883858E) p.č. 475/1, obec Horní Jiřetín, k.ú. Albrechtice u Mostu
Velká jezera – Most, Marcela a Hedvika: jako nejvhodnější lokalita se jeví jezero Most se současným výskytem rdestu uzlinatého, říčního druhu s podobnými nároky jako rdest dlouholistý

Výsadba je podmíněna souhlasem vlastníka pozemku (DIAMO, s. p. – odštěpný závod PKÚ a společnost Sev.en) a souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody (Krajský úřad Ústeckého kraje).

2. Výchova a osvěta

Webové stránky
Opatření nevyžaduje finanční zajištění.

Budou udržovány a aktualizovány webové stránky Záchranné programy ohrožených druhů AOPK ČR o realizaci ZP druhu na http://www.zachranneprogramy.cz/rdest-dlouholisty/. Informace o rdestu dlouholistém a záchranném programu bude možné stále najít také na internetových stránkách http://www.rdestdlouholisty.cz (dostupné také na http://rdest.uhk.cz), které vznikly v rámci projektu MGSII-15 podpořeného z EHP fondů (2015–2017).


Související dokumenty

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2022

pdf

Vyhodnocení za rok 2022.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2021

pdf

Vyhodonocení za rok 2021.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2020

pdf

Vyhodnocení za rok 2020.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2019

pdf

Vyhodnocení za rok 2019.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2018

pdf

Vyhodnocení za rok 2018.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2017

pdf

Vyhodnocení za rok 2017.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2016

pdf

vyhodnocení za rok 2016.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2015

pdf

Vyhodnocení za rok 2015.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2014

pdf

Vyhodnocení za rok 2014.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2013

pdf

Vyhodnocení za rok 2013.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2012

pdf

Vyhodnocení za rok 2012.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2011

pdf

Vyhodnocení za rok 2011.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2010

pdf

Vyhodnocení za rok 2010.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2009

pdf

Vyhodnocení za rok 2009.

Vyhodnocení realizace ZP rdestu dlouholistého za rok 2008

pdf

Vyhodnocení za rok 2008.

Výroční zpráva ZP pro rdest dlouholistý za rok 2007

pdf

Výroční zpráva za rok 2007.

Výroční zpráva ZP pro rdest dlouholistý za rok 2005

pdf

Výroční zpráva za rok 2005.