Realizace záchranného programu pro sýčka obecného
Realizační projekt pro rok 2025
Záchranný program (zkr. „ZP“) byl schválen Ministerstvem životního prostředí na konci srpna roku 2020. Rok 2025 bude pátým uceleným rokem jeho realizace.
V následujícím textu je uveden výčet aktivit, které jsou naplánovány na rok 2025. Jednotlivé aktivity jsou uvedeny u opatření, ke kterým svým obsahem náleží. Za aktivitou je uveden její realizátor a zdroj, z kterého bude financována.
V loňském roce byla započata realizace tříletého projektu Interreg Cíl 3 mezi Bavorskem a ČR (oblast: západní Čechy). Projekt je zaměřen na repatriaci sýčků v Plzeňském kraji a na podporu zbytkové populace sýčků v okrese Plzeň – jih. Nositelem projektu je ČZU v Praze a projekt je realizován ve spolupráci s Krajským úřadem Plzeňského kraje, se Záchrannou stanicí a ekocentrem Spálené Poříčí a se ZOO Plzeň. V rámci projektu tak budou v roce 2025 realizovány aktivity na podporu zbytkové populace (konkr. přikrmování, management travních porostů), které jsou v souladu s opatřeními ZP.
3.1. Péče o biotop
3.1.1. Opatření pro eliminaci antropogenních pastí
3.1.1.1. Vyhledávání a odstraňování technických pastí, v případě neodstranitelných pastí jejich zabezpečování (např. instalace plováků do sudů s vodou, instalace lapačů listí do okapů, bezpečných napáječek).
Tato aktivita bude prováděna v severozápadních Čechách (realizátor ČSO, zdroj: NPO– POPFK). Dále bude ve všech oblastech výskytu sýčků vytvořen soupis vodních nádrží, nádrží na kejdu, melasu apod., které představují smrtící past pro sýčky, ale i další druhy ptáků. V dalších letech ZP by mělo dojít k jejich zabezpečení.
3.1.2. Opatření pro eliminaci nedostatku a nedostupnosti kořisti
3.1.2.2. Management travních porostů
Management travních porostů formou mozaikovité seče 5 ha bude prováděn v severozápadních Čechách (realizátor ČSO, zdroj: NPO–POPFK). Dále budou v této oblasti instalovány berličky ve tvaru písmene „T“, které zlepší dostupnost potravy pro sýčky (realizátor ČSO, zdroj: PPK A).
3.1.3. Opatření pro eliminaci úhynů na dopravních komunikacích
V tomto roce budou připraveny mapové podklady, na kterých bude zobrazena ochranná zóna 350 m od hnízdiště, ve které bude načasována seč travnatých okrajů silnic tak, aby tyto okraje nebyly atraktivním lovištěm pro sýčky v období května až července, tj. v období hnízdění sýčků. Tento management bude projednán se správcem příslušných komunikací (realizátor ČSO, zdroj: PPK A).
3.2. Péče o druh
3.2.1. Opatření pro eliminaci nedostatku bezpečných hnízdišť a úkrytů
3.2.1.1. Protipredační ochrana stávajících hnízdišť
V domovských okrscích sýčků v SZ Čechách budou instalovány pod hnízdní budky palety, který zvýší ochranu mladých sýčků před predátory po opuštění hnízda a při nepřízni počasí (realizátor ČSO, zdroj: PPK A).
3.2.1.2. Údržba a instalace bezpečných budek
a) Údržba a instalace bezpečných budek bude prováděna v severozápadních Čechách (realizátor ČSO, zdroj: NPO–POPFK) a na Třebíčsku (realizátor pobočka ČSO na Vysočině – zdroj: PPK A). Tato aktivita bude probíhat také na jižní Moravě (TYTO, ČSOP Břeclav zdroj PPK A). Dále, v návaznosti na studii provedenou v loňském roce v oblasti vinic Novosedelska a Velkobílovicka, budou instalovány budky na vytvoření nabídky hnízdních možností pro sýčky (realizátor ČSOP Břeclav, zdroj PPK A).
b) V tomto roce bude oslovena společnost ČEZ Distribuce s žádostí o domluvu k instalaci budek pro sýčky na sloupy elektrického vedení VN ve správě této společnosti.
3.2.3. Opatření pro eliminaci nepřízně počasí
3.2.3.1. Přikrmování
Tato aktivita bude v případě nepřízně počasí prováděna v SZ Čechách ve vybraných domovských okrscích sýčků. Usmrcení drobní hlodavci budou sýčkům předkládáni v blízkosti jejich hnízdiště (realizátor ČSO, zdroj: NPO–POPFK).
3.3. Monitoring
Monitoring výskytu a hnízdní úspěšnosti sýčků bude realizován v severozápadních Čechách (realizátor ČSO, zdroj: NPO–POPFK), na Vysočině (realizátor Pobočka ČSO na Vysočině – zdroj: PPK A), na Znojemsku a Hodonínsku (realizátor TYTO, z. s. – zdroj: PPK A) a na Břeclavsku (realizátor ČSOP Břeclav – zdroj: PPK A). Akustický monitoring bude prováděn buď hlasovou provokací sýčků či pomocí záznamníků instalovaných v intravilánech obcí.
3.4. Výzkum
a) V roce 2025 budou odebírány z hnízd sýčků vzorky uvolněného peří pro analýzu genetické variability sýčků na území ČR (realizátor ČSO, zdroj: NPO–POPFK).
b) V tomto roce bude dokončena komplexní analýza vnitropopulační dynamiky sýčka obecného v severozápadních Čechách na základě (i) akustických nahrávek sýčků pořízených za období posledních 10 let, (ii) všech dat z kroužkování těchto sov (od r. 1934) a (iii) z hodnocení genetické variability za období posledních 10 let. Výsledkem této studie budou mj. informace o pohybu sýčků v rámci populace, na jaké vzdálenosti dochází k disperzi mláďat či k přesunu již dospělých sýčků (realizátor ÚBO AV ČR, zdroj: IP Life).
3.5. Výchova a osvěta
V severozápadních Čechách budou dotčené subjekty, zejména hospodařící zemědělci, informováni o potřebách ochrany sýčků a o využitelných zdrojích finanční podpory (realizátor ČSO, zdroj: NPO–POPFK).
Další aktivity záchranného programu, které nejsou přímo uvedeny v jeho opatřeních:
- Spolupráce se zahraničím
V tomto roce budou osloveny osoby či subjekty, které se zabývají ochranou sýčků v zahraničí. Cílem této aktivity je získání informací o realizovaných aktivitách a jejich výsledcích, které mohou napomoci při realizaci záchranného programu v ČR. V měsíci dubnu bude realizována návštěva v oblasti Quedlinburgu u pohoří Harz v Německu, kde již delší dobu probíhá repatriace sýčků. Cílem setkání bude získání informací o repatriaci, konkr. jak dlouho se provádí, jakou metodou se sýčci vypouští, jak se připravují na vypouštění, kde se sýčci vypouští a jaké jsou dosavadní výsledky repatriace.
Související dokumenty
Vyhodnocení realizace ZP pro sýčka obecného za rok 2024
Vyhodnocení realizace ZP pro sýčka obecného za rok 2023
Vyhodnocení za rok 2023.
Vyhodnocení realizace ZP pro sýčka obecného za rok 2022
Vyhodoncená za rok 2022.
Vyhodnocení realizace ZP pro sýčka obecného za roky 2020 a 2021
Vyhodnocení za roky 2020 a 2021.