Nahoru

Biologie a ekologie druhů

Hvozdík písečný český (Dianthus arenarius subsp. bohemicus)

Hvozdík písečný český je vytrvalá rostlina. Po vyklíčení semene následuje rychlý růst. Rostlina ve stáří 5 týdnů má již 8 lístků a v jejich paždí se objevují nové růžice. Tento rychlý vývoj jí umožní vytvořit dostatečné množství zásob před začátkem zimy. Následující rok již rostlina tvoří trs a kvete 1–2 květy. Kvetení probíhá od poloviny května do konce července. Hvozdík je opylován zejména blanokřídlým hmyzem včetně vos, pestřenkami, některými brouky a také motýly.

Autor snímku: J. Bělohoubek
Rostlina se rozmnožuje generativním (pohlavním) i vegetativním (nepohlavním) způsobem. Generativní množení zajišťují semena, která mají za úkol transport genů na větší vzdálenost od mateřské rostliny. V polovině července dozrává v tobolkách 25–30 semen. Ta se na větší vzdálenost rozšiřují pouze za silného větru, neboť nemají žádný létací mechanismus pro šíření v běžných povětrnostních podmínkách.

Při vegetativním rozmnožování vytváří rostlina už ve stáří několika týdnů v paždí listů nové růžice. Dospělý jedinec (trs) pak představuje geneticky identický klon. Pokusy s výsadbou ze stonkových řízků, stejně tak jako jarní výsadba dělených trsů měly zatím negativní výsledek.

Druh je úzce vázán na hrubý štěrkopískový podklad s velmi nízkým obsahem humusu, pH půdy je 4,2–4,8. Preferuje stanoviště s přímým osluněním, v malé míře snáší i mírné zastínění a díky silnému kůlovitému kořenu může přežít silné vysychání rhizosféry.